1.5 milyon kişi tatil yapacak, 4 milyar lira bayram ekonomisi oluşucak

Cumhurbaşkanı Erdoğanın tatil tavsiyesi doping etkisi yarattı. Turizmciler, 1.5 milyon kişi tatil yapacak, oteller dolacak. 4 milyar lira bayram ekonomisi oluşucak dedi

Turizmciler, Kurban Bayramı tatili için önümüzdeki salı günü gerçekleşecek olan Bakanlar Kurulu kararını beklerken, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın yaptığı tatil tavsiyesi sektörde doping etkisi yarattı. Cumhurbaşkanı Erdoğanın, Turizm açısından tatilin uzaması isabetli olur açıklamasını sevinçle karşılayan turizmciler, 10 günlük tatilin sadece Ege-Akdenizde değil, Karadeniz, Kapadokya ve Güneydoğu Anadoludaki otelleri de dolduracağına dikkat çekti.
10 günlük tatilde 1.5 milyon kişinin otellerde konaklayacağını belirten turizmciler, bu alanda 1.5 milyar TLlik hacim oluşacağını vurguladı. Ulaştırma sektöründe de 2.5 milyar TLlik hacim oluşacağı belirtilirken, bayram ekonomisinin 4 milyar liranın üzerine çıkması bekleniyor.

1.5 MİLYON KİŞİYİ BULUR

Cumhurbaşkanının tavsiye kararının sektörde büyük bir heyecanla karşılandığını anlatan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, 10 günlük tatilin sektör için ciddi bir fırsat oluşturacağını ifade etti. Bu sürede insanların hem dini vecibelerini yapabileceğini hem de tatil fırsatı yakalayacağını aktaran Ayık, Kıyılardaki otellerin büyük bir bölümü bayram dönemi için yüzde 100 dolulukları yakaladı. 10 günlük tatil Karadeniz, Kapadokya, Pamukkaleye de yarayacak. Buradaki oteller de yüzde 100lere yaklaşır. Toplamda 1.5 milyon kişi otellerde konaklar dedi. Bayram tatilinin günübirlik gezilere de ciddi katkı sağlayacağını anlatan Ayık, Kayseriye, Gaziantepe ailelerinin yanına gidenler bu süreçte bölgeyi gezecek. Bu tatil ülke hattına ciddi hareketlilik katacak diye konuştu.

KARADENİZ DOLACAK

Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Başkanı Murat Toktaş da bu tatil pastasından en büyük payı Karadenizin alacağını vurguladı. Toktaş, Deniz tatilini yapanlar ikinci bir tatile alternatif arayacak. Uzun tatil dönemlerinde insanlar Karadenize yöneliyorlar. Bölgemizde ağustos sonu eylül başında otel doluluğu yüzde 60a geriliyordu. Şimdi yüzde 90ları geçer şeklinde konuştu.

ZİNDE DÖNECEKLER SANAYİ AÇIĞI KAPANIR

TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün de sektörün 10 günlüktatili uzun zamandır dile getirdiğini belirterek, Cumhurbaşkanı sesimize kulak verdi dedi. Sanayicilerin tatile mesafeli olduğunu hatırlatan Gürcün, Onlar da haklı ancak bize göre tatilini yapan, dinlenen ve işine zinde dönen yurttaşlar bu açığı rahatlıkla kapatacaktır diye konuştu.

17 MİLYON VATANDAŞ YOLLARA DÜŞECEK

Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım da 10 günlük tatilin ulaştırma sektöründe de büyük hareketlilik yaratacağını belirterek, Bu dönemde 10 milyon kişi otobüslerle, 6.5 milyon kişi uçakla, yaklaşık 500 bin kişi de trenle yolculuk yapacak. Kişi başı ortalama 150 TLden sektörde 2.5 milyar TLlik hacim oluşacak dedi.

SABAH

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir