Ana Sayfa Genel Haberler 11 il, büyükşehir oluyor

11 il, büyükşehir oluyor

0
0

Hükümet, büyükşehir yasasını hızlandırma kararı aldı. Erciş’in büyükşehir sınırları içinde olması kararlaştırıldı.

11 il büyükşehir olacak. Bu şehirler arasında en üst sırada Van yer alıyor.

12 Haziran seçimleri öncesinde 11 ili büyükşehir yapma vaadinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan depremin ardından çalışmaların hızlandırılması talimatını verdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi Vanı büyükşehir yaparak yaralarını hafifletmeyi amaçlıyoruz dedi. İçişleri Bakanlığı tarafından kanun tasarısına göre 11 il büyükşehir yapılacak.

Bugün gazetesinin haberine göre; büyükşehir olacak iller arasında Van ile birlikte Manisa, Aydın, Balıkesir, Muğla, Tekirdağ, Kahramanmaraş, Denizli,Hatay, Şanlıurfa ve Trabzon yer alıyor.
Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda yapılacak değişikle il sınırları Büyükşehir belediyesi sınırları olarak kabul edilecek. Van ile birlikte Erciş de Van Büyükşehir Belediyesi sınırları içine girmiş olacak.

MALATYA KAPSAM DIŞI

Büyükşehir olabilmek için il sınırları içindeki nüfus sayısının 750 bin olması esas alınacak. Malatya büyükşehir olmayı 10 bin kişiyle kaçırıyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, CHPnin Ercişin il olması ile ilgili kanun teklifi verdiğini hatırlatarak Seçimler öncesinde Vanı büyükşehir yapma sözü vermiştik. Bu nedenle Ercişin il yapılmasına gerek yok. Vanın Büyükşehir olması ile birlikte Erciş de büyükşehir sınırları içine girecek dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz