15 Temmuz sonrası da sohbet toplantılarına devam etmişler!

Zonguldakta, örgütün sözde il imamı, Kozlu ilçe imamı, Kırgızistan imamı ile köy sorumlularından oluşan 12 kişi adliyeye sevk edildi. Örgütün darbe girişiminden sonra da sohbet toplantılarına devam eden şüphelilerin, mesajlaşma sistemi ByLock uygulamasını kullandığı belirlendi.

ZONGULDAK (AA)

Zonguldakta, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında aralarında örgütün sözde il imamı, Kozlu ilçe imamı, Kırgızistan imamı ve köy sorumlularının bulunduğu öne sürülen 12 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Alınan bilgiye göre, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince soruşturma kapsamında gözaltına alınan, sözde il imamı F.S, Kozlu ilçe imamı N.K, Kırgızistan imamı A.A. ile köy sorumlularının aralarında bulunduğu 12 kişinin jandarmadaki işlemleri tamamlandı.

Sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar, adliyeye sevk edildi.

Bu arada adliyeye sevk edilen köy sorumlularının üzerinde örgüte gönderilmek üzere yaklaşık 30 bin lira himmet parası ele geçirildiği, şüphelilerin birçoğunun şifreli mesajlaşma sistemi ByLock uygulamasını kullandığı belirlendi.

KIRGIZİSTAN İMAMI

Öte yandan adliyeye sevk edilenler arasında bulunan F.Snin, il imamı olduğu ve kentte daha önce bir derneğin temsilciliğini yaptığı, Zonguldaka tayininin çıkmasının ardından kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan örgüt mensubu memurların kendisine biat ettiği öne sürüldü.

Devrek ilçesinde gözaltına alınan sözde Kırgızistan imamı A.Anın da daha önce Trabzondan kente yurt müdürü olarak geldiği, bir süre abi olarak Zonguldakta görev yapmasının ardından Kocaeline gittiği, buradan da örgütten tanıştıkları vasıtasıyla Kırgızistana giderek ticarete atıldığı belirtildi.

Kırgızistana gidip gelmesinin ardından imam olarak örgüt içerisinde görev yaptığı belirlenen A.Anın daha sonra yabancı ülkelere geziler düzenlediği ifade edildi.

Darbe girişiminden sonra da toplantılara devam edilmiş

Ayrıca adliyeye sevk edilenlerin ifadesi ve cep telefonlarındaki mesajlaşmalarda, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra da örgütün Zonguldak üst düzey sorumlularının her hafta pazartesi günleri, köy sorumlularının ise 15 günde bir toplantı gerçekleştirdikleri belirlendi.

Örgüt yöneticilerinin, toplantılarda aldıkları kararları ilçe imamları ve köy sorumlularına aktardığı, sohbet toplantılarına katılmaları için örgüt üyelerine mesajlar gönderdiği, başarılı olan köy sorumlularının örgüt içerisindeki diğer sorumlulara örnek gösterdiği ve ödüllendirdikleri tespit edildi.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir