2 pilottan acı haber geldi

Suriye tarafından düşürülen uçaktaki pilotların cenazeleri denizin dibinde bulundu

Suriye tarafından 22 Haziranda düşürülen Türk uçağındaki iki pilot günlerdir aranıyordu. Pilotların sağ olabileceği umuduyla çalışmalar sürerken bugün acı haber geldi.

Genelkurmay Başkanlığı, Suriyenin düşürdüğü uçaktaki kayıp iki pilotun şehit olduğunu ve pilotların naaşının denizin dibinde tespit edildiğini açıkladı.

Suriye’nin 22 Haziran’da düşürdüğü Türk uçağının pilotlarının cenazeleri bulundu. Suriye, 22 Haziran’da Türk savaş uçağını vurmuştu.

Olayın ardından pilotları bulmak için arama başlatılmıştı. Aramaların 12. gününde pilotların naaşlarının denizde bulunduğu bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

“2 Haziran 2012 tarihinde, Doğu Akdenizde, uluslararası hava sahasında, Suriye tarafından düşürülen Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait RF-4 uçağının enkazının ve pilotlarının bulunması maksadıyla sürdürülen çalışmalarda; pilotlarımız Hv.Plt.Yzb. Gökhan ERTAN ve Hv.Plt.Tğm. Hasan Hüseyin AKSOYun naaşları deniz dibinde tespit edilmiş ve naaşların gemiye alınması çalışması devam etmektedir. Şehitlerimize Allahtan rahmet, kederli ailelerine, yakınlarına ve silah arkadaşlarına başsağlığı dileriz.”

TITANIC ENKAZINI BULAN NAUTILUS DA DEVREYE GİRMİŞTİ

Suriyenin uçağı vurmasından 2 gün sonra pilotlara ait kask ve postallar bulunmuştu. Uçağın düştüğü 1260 metre derinlikte de pilotları arama çalışmaları devam ediyordu. Savaş uçağı ve pilotlarımızı bulmak için dünyanın en önemli keşif ve araştırma gemisi Nautilus da devreye girmişti.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir