Ana sayfa Genel Haberler 22 Ocak 2015 Perşembe Çeyrek altın fiyatı ne kadar?

22 Ocak 2015 Perşembe Çeyrek altın fiyatı ne kadar?

0
0

22 Ocak 2015 Perşembe Çeyrek altın fiyatı ne kadar? Altın fiyatlarındaki hızlı yükseliş devam ederken. Yastıkaltı olarak birikim yapan kişiler kuyumculara akın ediyor. Çeyrek altın fiyatlarında son ayların en yüksek rakamları görülürken uzmanlar bu konu hakkında bilgilendirme yapmaya devam ediyor. İşte Kapalıçarşıda çeyrek, yarım, tam ve cumhuriyet altınında son fiyatlar

İstanbul Kapalıçarşıda 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 97,00 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 647,00 lira oldu.

İstanbul Kapalıçarşıda alınıp satılan altın türlerinin, önceki kapanış ve bugün açılış fiyatları (TL) şöyle:

Dünya Altın Konseyine göre, Türkiyede hane halkının yastık altında 3 bin 500 ton civarında altın birikimi var.

Dünya Altın Konseyi tarafından yayımlanan Türkiye: Altın Faaliyetinde başlıklı raporda, Türkiyenin günlük hayatta altın piyasasında oynadığı rolün yanında, altın tüketicilerinin hem ülke hem de dünya ekonomisine katkısı araştırıldı.

Raporda, Türkiyede altın talebinin, kültürel miras tarafından desteklenen eski bir gelenek olduğu belirtilerek, güçlü üretim kapasitesi ve azımsanamayacak derecedeki çeyrek altın piyasasıyla Türkiyede hane halkının yaklaşık 3 bin 500 ton (yaklaşık 145,3 milyar dolar) yastık altı altın birikimi bulunduğunun öngörüldüğü aktarıldı.

Açıklamada, 2012 yılında altın üretimi, tüketimi ve geri dönüşümünün Türkiye ekonomisine en az 3,8 milyar dolarlık katkı yaptığına işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

FİNANSAL SİSTEME 250 TON ÇEKİLDİ

Madencilik ve rafineriden, mücevher tasarımı ve yatırımına kadar altın değer zincirinin evi olan Türkiye, altın piyasasında küçük bir evren. 2011 yılında tanıtılan yenilikçi Merkez Bankası politikası, Türkiyedeki altın stoğunu tedavüle sokmak için ticari bankaları altına dayalı bankacılık ürünleri oluşturması konusunda teşvik etti. Bu da ticari bankaların altın rezervlerini sağlamlaştırmasının yanı sıra maliyetlerin azalması ve likiditenin gelişmesi yoluyla bankacılık sektörünün sağlığını daha da iyileştirdi.

Politika yapıcıların, finansal sisteme yaklaşık 250 tonluk altını başarıyla çekerek, Türkiye ekonomisini destekleyen bir iş ortaya koyduğunu görüyoruz.

Dünya Altın Konseyi Piyasa İstihbarat Başkanı Alistair Hewitt, zorlu küresel ekonomik ortamda, Türkiyenin istikrarlı bir ekonomik rota yönetimini garanti altına alma konusunda, politik ve toplumsal baskılarla karşı karşıya kalmaya devam ettiğini kaydetti.

KÜÇÜK AMA ÖNEMLİ BİR ÇARK DİŞİ

Hewitt, altının Türk toplumunda birçok şeyi temsil ettiğini vurgulayarak, Altın, enflasyon tahribatı ve döviz zayıflığına rağmen 1 milyon kişinin 4te birinden fazla bir istihdama sahip endüstrisiyle, insanların zenginliğini koruduğu bir yatırımı ifade ediyor. Ayrıca, ülkenin finansal mimarisinin merkezine altının nasıl başarıyla koyulabildiği noktasında dünyanın geri kalanına eşsiz bir örnek değerlendirmelerini yaptı.

Türkiyenin hane halkı birikiminde uzun süredir yastık altında kalmış geniş bir altın stoğu bulunduğu aktarılan raporda, şöyle denildi:

Tahminlere göre bu oran 3 bin 500 ton. Altın, Türkiye ekonomisine önemli bir katkı yapıyor. Altın imalatı, tüketimi ve geri dönüşümünün Türkiye ekonomisine yalnızca 2012 yılında katkısı 3,8 milyar dolar oldu. Altın, Türkiyenin finansal sistemi için küçük ama önemli bir çark dişi. 2013ün sonuna kadar, ticari bankalar Türkiye ekonomisini desteklemek üzere yaklaşık 10,4 milyar dolara denk gelen 250 ton altın tuttu. Bu rakam, Türkiyede yastık altında tutulan 40 tonluk (yaklaşık 1,7 milyar dolarlık) altın stoğunu da içeriyor. İyi geliştirilmiş üretim sonrası tedarik zinciriyle Türkiye, bölgesel rafineri ve geri dönüşüm merkezi haline gelme hedefi var. Ülkede altın madeni endüstrisi küçük ama çok çabuk büyüyor. Altın üretimi 2001 yılından bu yana neredeyse her yıl büyüyor ve 2013 yılında 33,5 tona yükseldi.