30 dakikada bel fıtığından kurtulun

Oturmak, ayakta durmak, yürümek hatta uyumak sağlıklı bir insan için basit sayılabilecek eylemlerdir.

Ancak bel fıtığı ağrısı çekenler için bu hareketler büyük bir özlem haline gelebilmektedir. Uzun zamandır fizik tedavi uygulanmasına rağmen bel fıtığı ağrılarına çözüm bulamamak ise kişilerin günden güne yaşam kalitelerini düşürerek psikolojilerini bozabilmektedir. Memorial Ataşehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Murat İmerden, bel fıtığından kurtulmayı sağlayacak yöntem hakkında bilgi aldık.

Bel ağrısından nasıl kurtulacağız?

Bel fıtığı ameliyatlarında ilk amaç sinir Üzerindeki baskıyı kaldırmaktır. BugUn butun dunyada geçerli olan tedavi yöntemi mikrocerrahi (mikroskopik diskusektomi) tekniğidir. Ancak yeni gelişen endoskopi teknolojileri sayesinde bel fıtığı ameliyatlarında endos-kopik yöntem ciddi bir alternatif olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun için doğru hasta seçimi çok önemlidir. Tam endoskopik bel fıtığı cerrahisinde ameliyat yaklaşık 0.5 cmlik bir kesi-den yapılır. Kas ve kemik dokulara herhangi bir zarar verilmediğinden ameliyat sonrası erken dönemde bel ağrısı nispeten daha azdır.

Tek yöntem mi var?

Tam endoskopik bel fıtığı operasyonundan sonra hasta kısa bir sure içerisinde ayağa kaldırılarak aynı gun içinde taburcu edilebilmektedir. Kas ve kemik dokularına zarar verilmediğinden tam endoskopik bel fıtığı ameliyatlarından sonra bel kayması riski hemen hemen hiç yoktur. Tam endos-kopik bel fıtığı ameliyatları, yandan veya orta hattan olmak uzere iki yöntemle yapılmaktadır. Hangi yöntemin seçileceği fıtığın omurga kanalı içindeki yeri ve kalça kemiğinin yandan girişe imkan verip vermemesi gibi teknik nedenlere bağlıdır.

Her yaş grubuna uygulanabilir mi?

Deneyimli ve gerekli eğitimleri almış cerrahlar tarafından her yaş grubuna uygulanabilmektedir. Örneğin yaşlı, diyabet ve hipertansiyon gibi kronik rahatsızlıkları olan hastalarda da ameliyat sonrası iyileşme suresinin çok kısa olması nedeniyle buyuk bir avantaj sağlamaktadır

Tarih: 24 Eylül 2011 — 21:08

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2008-2018 Tüm Hakları Saklıdır. YüreğininSesi.CoM görüntülü seslichat kameralı seslisohbet sitesi