75 Dolara Laptop

’Her çocuğa bir laptop’ projesinin yeni ürünü XO-3 tablet bilgisayar 75 dolardan satışa sunulacak


2012 yılında dağıtımına başlanması hedeflenen bilgisayar, bir iPhone’un yarısı kalınlığında ve A4 kağıdı büyüklüğünde tasarlandı. Bilgisayar yarım watt elektrikle çalışacak

Gelişmekte olan ülkeler için sürdürülen OLPC (Her Çocuğa Bir Laptop) projesinin yeni ürünü XO-3 tablet bilgisayar, 2012 yılında dağıtılmaya başlanacak.

ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tasarımcıları tarafından geliştirilen XO-3, ince hafif ve bir A4 kağıdı boyutlarında. Tamamen dokunmatik olarak tasarlanan ve katlanabilen bilgisayarda klavye bile sanal.

Tasarımcılar, tablet PC’nin dayanıklı, tamamen plastikten, su geçirmez, bir iPhone’nun yarısı kalınlığında, 800 Mhz işlemcili olacağını ve yarım watt elektrikle çalışacağını öne sürüyor. Ürünün fiyatı ise 75 dolar olarak hesaplanıyor. Cihazda bir web kamera ve taşımak için de bir köşe halkası bulunuyor.

Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan çocukların eğitimine katkıda bulunmak için başlatılan OLPC projesinin ilk modeli olan XO, fiyatı amaçlanan 100 dolar yerine 172 dolara yükselmesine rağmen bugüne kadar 35 ülkede 35 milyon çocuğa dağıtıldı.

Tarih: 25 Aralık 2009 — 09:35

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2008-2018 Tüm Hakları Saklıdır. YüreğininSesi.CoM görüntülü seslichat kameralı seslisohbet sitesi