AB Liderler Zirvesinde sığınmacılarla ilgili mutabakat

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Avrupa Birliği (AB) Lider Zirvesinde sığınmacılar konusunda varılan mutabakatı memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında, Brükseldeki zirvede liderlerin sığınmacılar sorununun çözümünde sorumlu davrandıklarını söyledi.

Varılan mutabakat Avrupanın çözümü olduğu için memnuniyetle karşılıyorum. diyen Maas, birçok kişinin daha önce zirvede anlaşmaya varılmasını mümkün görmediğini kaydetti.

Avrupa çözümünün, uzlaşma demek olduğunu belirten Maas, sığınmacılardan ciddi şekilde etkilenen İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerin çıkarlarına dikkat edilmesinin de başarıldığını dile getirdi.

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Maas, anlaşmaya varılan maddelerin uygulanmasına geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Anlaşmaya yapıcı yaklaşmalıyız

Almanyadaki koalisyonun diğer tarafları Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) arasında iltica ve sığınmacı konusunda yaşanan görüş ayrılığına işaret Maas, Brükselde varılan anlaşmaya Almanyada herkesin yapıcı yaklaşmasını istedi.

Ermenistan ile ilişkiler konusunda değerlendirmede bulunan Maas, Almanya olarak iyi diplomatik ilişkilere sahip oldukları Ermenistandaki reform sürecine ve yolsuzlukla mücadeleye destek vereceklerini söyledi.

Almanyanın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) Minsk Grubu üyesi olduğuna işaret eden Maas, Minsk Grubunun Dağlık Karabağdaki ihtilafın çözümü konusundaki müzakereleri desteklediğini kaydetti.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Mnatsakanyan da Alman mevkidaşına Ermenistandaki demokratikleşme sürecinin gelişimi konusunda atılan adımları anlattığını aktardı.

Ülkesinin demokratikleşmesi konusunda yapılacak reformlarda ve ülkenin gelişmesine ilişkin diğer konularda AB ile iş birliği içinde olmaya kararlı olduklarını ifade eden Mnatsakanyan, Almanyanın AB içinde Ermenistanın partneri olarak önemli rol oynadığını kaydetti.

Kaynak: AA

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir