Afrodizyak kullanımının sekse etkisi

Afrodizyak olarak kullanılan gıdaların cinsel yaşamı nasıl etkilediği hep merak konusu olmuştur. Uzmanlar bu sorunun cevabını araştırdı.

Çikolata, çilek, muz, incir, şeftali, nar, istiridye, havyar, kuşkonmaz ve domates gibi besinler sağlık ve enerji vermekle kalmıyor, cinsel isteği de artırıyor ama doğru miktarlarda tüketilirse. Bazıları fazla tüketilirse uyku yapıyor.

Çin de yapılan araştırmalara göre, yiyecekler mideyi olduğu kadar ruhu ve libidoyu da besliyor. İngiliz araştırmacılara göre de sağlık için zaten önemli olan bazı besinler aynı zamanda sihirli bir seks iksiri. Taylight Sağl ık Merkezi”nden Diyetisyen Berrin Yiğit, “Afrodizyak etkisi bilinen çilek, domates, çikolata ve fındık gibi besinleri faydalı olması için doğru miktarlarda tüketmek önemli” diyor.

MUZ, ÇİLEK, ÇİKOLATA VE FINDIK BAŞI ÇEKİYOR    

Afrodizyaklar arasında en çok tüketilen besinlerin muz, çilek, çikolata ve fındık olduğunu belirten Diyetisyen Berrin Yiğit, “Magnezyum deposu olan muz hem strese karşı çok etkili hem de mutluluk hormonu endorfinden zengin. Alınması gereken muz miktarı ise çikita olmamak kaydıyla günde bir orta boy. Kilo problemi olmayanlar ceviz, bal veya pekmez eşliğinde muz yiyerek afrodizyak etkiyi artırabilirler. Güçlü bir C vitamini deposu olan çilek ise cinselliği arttırıcı etkisi yanında antiaging etkisi ile de dikkat çekiyor. E vitamini içeriği cinsel organlara giden kan dolaşımını arttırıyor, Mutluluk hormonlarının salgılanmasında da etkili olan çilek cinsel hayata ve ruhsal duruma yön vermede başarılı bir gıda, günlük tüketilmesi gereken miktar ise 10 adet orta boy çilek” diyor.

MAGNEZYUM VE FOSFOR CİNSELLİKTE ETKİLİ  

“4-5 parça bitter çikolatayı benmari usulü eritip çileklere batırarak sevgilinizle paylaşabilir, bu eşsiz tadın yarattığı keyifle mutluluğunuzu artırabilirsiniz” diyen Yiğit, Magnezyum, fosfor ve kafein içeren ve önemli afrodizyaklardan biri olan çikolatanın fazla tüketilmemesini öneriyor: “İçerisindeki magnezyum ve fosfor cinselliğe yardımcı olur ancak çikolatanın fazlasından sakınılmalı, koyu renkli kakao içeriği yüksek olanlar tercih edilmeli. 2 parça bitter çikolata makul ölçüdür fazlası kan şekerinizi yükseltip uyku hali yaratabilir.”

AZI YARAR ÇOĞU ZARAR    

Fındık, ceviz ve badem Omega 3 yağ asit içeriği ile cinsel gücü arttıran en önemli kuruyemişler arasında sayılıyor. Ancak yağlı tohum olan bu yemişlerin yüksek kalorilerinden dolayı günde en fazla 10 adet tüketilmesi tavsiye ediliyor. Afrodizyak besinlerin günlük beslenme programında yer alması gereken miktarlarını; 10 adet çilek, 1orta boy muz, 3 tane incir, 1 adet tüysüz şeftali, yarım nar, 5 parça bitter çikolata, 4 küçük boy istiridye, bir tatlı kaşığı havyar, 5 adet taze kuşkonmaz, bir porsiyon domatesle sotelenmiş mantar, 3 büyük boy domates veya 8 tane çeri domates, 3 tane kereviz olarak özetleyen Yiğit, bu sebzelerin sinerjistik etkilerinden dolayı beraber tüketilmesini öneriyor.

BAHARATLARDAN FESLEĞEN, MAYDANOZ VE ZENCEFİL    

Baharatların yemeklere farklı ve sürpriz aromalar katarak en pratik yemeği bile ziyafete dönüştürebildiğini belirten Berrin Yiğit, “Mutfağınızda zengin bir baharat köşesi yaratın ve maceracı olup değişik kombinasyonlar deneyin” diyor ve ekliyor: “Özel önerilerim ise fesleğen, maydanoz, zencefil, kara biber, karanfil ve kişniştir. Sarımsak, soğan gibi ağır aromalı tatlandırıcılardan ise kaçınılmasında fayda var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir