AK Parti Sözcüsü Ünal dan bedelli askerlik açıklaması

AK Parti Sözcüsü Ünal, bedelli askerlik konusunda gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından çalışmalara başlanacağını söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, A Haber canlı yayınında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

CHPde Muharrem İncenin kurultay talebinin reddedilmesine ilişkin değerlendirmesinin sorulmasına üzerine Ünal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun CHPsinin son 8 yılına bakıldığında meşruiyet krizlerinden beslendiğini, yenilgiyi kabul etmek yerine yenilgiye bahaneler aradığını söyledi.

Ünal, CHPnin her yenilgiden sonra suçu başkasında aradığını belirterek, 24 Haziran seçimlerinde 600 bin müşahitle, bütün sandıklara sahip çıkıyoruz, muhteşem bir sistem kurduk. Bizi izlemeye devam edin. diyen CHPnin kurduk dedikleri muhteşem sistemi çalıştıramadıklarını gördük. Yani sandık başında her siyasi partinin müşahidinin sandık kurulu başkanından teslim aldığı ıslak imzalı tutanağı bile genel merkezine taşımaktan aciz kalmış ve bunu konuşmak yerine, maalesef Yüksek Seçim Kurulunu konuşan, Anadolu Ajansını konuşan ve yenilgisinin sebebini başka yerlerde arayan bir dil. dedi.

CHPnin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İncenin seçim akşamı ıslak imzalı tutanaklarla CHP teşkilatının tutanaklarının uyduğunu söylemesini demokratik bir tutum olarak nitelendiren Ünal, AK Partinin, İncenin tutumunu kutlamasının CHPliler tarafından eleştirildiğini aktardı.

Ünal, Biz sadece CHPnin demokratik siyasetten yana tavır almasını istiyoruz. Biz sadece CHPyi Türkiye karşıtı, Türkiye düşmanı yapıların ağzını, dilini, söylemini kullanmamaya, bu konuda özenli ve hassas olmaya, siyasete, siyaset kurumuna, milletin seçtiğine saygı duymaya davet ediyoruz. ifadesini kullandı.

AK Parti olarak demokratik siyasete inanan güçlü bir muhalefet istediklerini dile getiren Ünal, demokrasinin olmazsa olmazının güçlü muhalefet olduğuna inandıklarını anlattı.

bu söylem, insanlar tarafından komik bulunuyor

Kılıçdaroğlunun manipülatif dilinin Türk siyasetini uzunca bir süre zehirlediğini söyleyen Ünal, şöyle konuştu:

Şimdi siz diyeceksiniz ki Partinin içerisinde koltuk sevdası olanları ben barındırmayacağım, bu partide koltuk sevdası olanlara yer yok.’- diyeceksiniz ama siz 9uncu kez kaybettiğiniz seçimin sonucunda hala ısrarla o koltuğa adeta yapışmış gibi tutunacaksınız. Bunu yaparken Türkiyede 16 yıldan beri bütün seçimleri kazanan, milletin adamı olarak görülen Recep Tayyip Erdoğana diktatör diyeceksiniz, tek adam diyeceksiniz. Bu dil ve söylem, Türk siyasetini zehirleyen dil ve söylem olarak devam etti ama artık bu söylem insanlar tarafından komik bulunuyor. Bugün içlerindeki kavganın da sebebi bu.

Ünal, Türk milletinin gerçeği gördüğünü belirterek, Kılıçdaroğlunun seçmenle partiyle kurduğu ilişkiye baktığımızda, Kemal Kılıçdaroğlunun içinde bir diktatör yattığını görüyoruz. dedi.

Erken seçim düşünmüyoruz

Yerel seçimlerin erkene alınmasının parti olarak gündemlerinde olmadığını vurgulayan Ünal, Türkiye şu anda öncelikli olarak kendi gündemine odaklanmış durumda, yeni hükümet sistemiyle birlikte Türkiye hızla yoluna devam ederken yeniden erken seçim atmosferine sokmanın doğru olmadığını ve bizim de gündemimizde olmadığını, böyle bir şey olmadığını kamuoyuyla paylaştık. Biz hiçbir şekilde şu anda bir erken seçim düşünmüyoruz. diye konuştu.

Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra çalışmalar başlayacaktır

Ünal, Bedelli askerlik noktasında çalışmalar ne aşamada? şeklindeki soruya, Şu anda hem Meclis ayağında hem de Cumhurbaşkanlığı ayağında seçim sonrası bir yeni durumun şekillenmesi süreci var. Cumhurbaşkanımız seçimlerden önce ifade etmişti Bedelli konusu seçimden sonra benim masamda ilk gündem maddelerinden birisi olacak. demişti. Şimdi bu konuda gerekli çalışmalar, düzenlemeler neyse bununla ilgili süreçler tamamlandıktan sonra çalışmalara başlayacaktır. yanıtını verdi.

Çalışmalar Cumhurbaşkanlığı ayağında yürütülüyor

Yeni kabinenin kurulması çalışmaları ve Cumhurbaşkanı Erdoğanın yemin törenine ilişkin soru üzerine Ünal, şunları kaydetti:

Bu çalışmalar Cumhurbaşkanlığı ayağında yürütülüyor. Yeni sistemde cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, Meclis ve siyasi parti bunların hepsi yerli yerine oturmuş durumda. Dolayısıyla bu çalışmalar, Cumhurbaşkanlığı ayağında yürütülen çalışmalar. Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımız TBMMde yeminini ettikten sonra Anıtkabiri ziyaret edecek, ondan sonra saat 18.30da Külliyede davetlilerle bir araya gelecek. Orada bir konuşma gerçekleştirecek davetlilere dönük, Türkiyenin her tarafından davet edilen farklı kesimlerden, farklı toplumsal kesimlerden ve sivil toplum kuruluşlarından davet edilen davetliler önünde Sayın Cumhurbaşkanımız bir konuşma gerçekleştirecek. Oraya davet edilen ve katılacak olan yabancı devlet başkanları ve diğer temsilciler de olacak, bunların sayısı ve kimlerin katılıp katılmayacağı önümüzdeki günlerde netleştiğinde Cumhurbaşkanlığımız bunları kamuoyuyla paylaşacak.

Kaynak: AA

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir