Altın fiyatları bayramdan etkilendi mi?

Altın fiyatları bayramdan etkilendi mi? Altın fiyatları bayram boyunca hareketli günler geçirdi. Uzmanlar yatırımcılara bu konuda önemli uyarılarda bulunuyor. Peki altın fiyatları şuan ne kadar? İşte güncel altın fiyatları ve detaylar

Altın fiyatlarındaki dalgalı seyir devam ediyor. Son haftalarda yakaladığı ivmeyi sürdüren altın fiyatlarındaki yükseliş göze çarpıyor. Peki uzmanlar önümüzdeki günler altın fiyatlarındaki değişim ile ilgili neler öngörüyorlar? İşte merak edilen soruların yanıtları haberimizde yer alıyor…

EN GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Kapalıçarşıda 24 ayar has altın 126,78 liradan, 22 ayar bilezik 115.54 liradan, cumhuriyet altını 845,00 liradan, tam altın 856,44 liradan, yarım altın 414,28 liradan, çeyrek altın 207,14 liradan işlem görüyor.

Amerikan doları 2,9822 liradan, Euro ise 3,3567 liradan işlem görüyor…

‘Yastık altı’ servet doğurdu: 135 milyar $

Altın fiyatları 9 ayda yüzde 28 değer kazandı. Yastık altındaki 5 bin ton altının değeri 500 milyardan 635 milyar dolara yükseldi.

Vatandaş altın fiyatlarının parmak ısırtan yükselişiyle adeta yattığı yerden para kazandı. Gram altın yılbaşından bu yana geçen 9 ay 10 günlük sürede yüzde 28’in üzerinde artış kaydederken, yastık altı altının değeri de söz konusu dönemde 135 milyar dolar yükseldi. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımına ilişkin beklentilerin ötelenmesi ve küresel risklerin artmasıyla birlikte altın fiyatlarında tırmanış sürerken, yurt içinde de bu yıl rekorlar peş peşe geldi. Akşamdan Selim Karahanın haberine göre 31 Aralık’ta 1.061 dolar olan altının onsu bugün 1328 dolar seviyesinden işlem görüyor. 2015’in son gününde Kapalıçarşı’da 99 liradan satılan gram altın ise 127 lirayı aştı.

YASTIK ALTINDA SERVET

Sektör yetkilileri uzun süredir Türkiye’de yastık altında 5 bin ton altın olduğuna yönelik hesaplamaları ortaya koyuyor. 31 Aralık 2015’te 500 milyar dolar civarında olan bu altınların değeri bugün 635 milyar dolara kadar çıktı. Bir başka deyişle yattığımız yerden 135 milyar dolar zenginleştik. Öte yandan 2015’in son gününde Kapalıçarşı’da 159 liradan satılan çeyrek altın bugün 208 liradan alıcı bulurken, geçen 9 aylık sürede yarım altın 318 liradan 416 liraya, Cumhuriyet altını ise 660 liradan 845 liraya tırmandı.

Diğer bir deyişle Cumhuriyet altını 1.5 gram altını kadar değer kazandı. Küresel belirsizlikler sürerken altına talep de yükseliyor. State Street Global Advisors Altın Yatırımı Stratejileri Başkanı George Milling-Stanley FEDin faizle ilgili çelişkli söylemlere devam etmesi nedeniyle altının ons fiyatının yıl sonuna kadar 1.400 dolara kadar çıkabileceğini belirtti. Bu tahminin gerçekleşmesi durumunda Türkiyede yastık altında bulunan altınların değeri bir 35 milyar dolar daha artarak 670 milyar dolara yükselmiş olacak.

MERKEZ DE KAZANÇLI ÇIKTI

Altın fiyatlarının artmasıyla Merkez Bankası da kazançlı çıktı. Dünya Altın Konseyi verilerine göre Merkezin 460 ton altını bulunuyor. Bu altınların değeri sene başında 46 milyar dolarken bu rakam şu anda 59 milyar dolara ulaştı. Yani 13 milyar dolarlık bir getiri elde edildi.

Dolar bu tatili de pas geçmedi!

Piyasaların tatilde olduğu günlerde hareketlenen ya da rekor tazeleyen dolar bu bayramı da pas geçmiyor. Haftanın ilk günü 3 sınırına dayanan dolar/TL bugün de 2.98`den işlem görüyor.

Piyasaların tatilde olduğu günlerde hareketlenen ya da rekor tazeleyen dolar bu bayramı da pas geçmiyor. ABD Merkez Bankasının (Fed) bu ay faiz artırımına gidebileceği ihtimalinin tekrar gündeme gelmesiyle gelişmekte olan para birimleri dolar karşısında erirken, dolar/TL de haftanın ilk gününde 3 sınırına dayandı.

Kur bugün 2.98 seviyesinden işlem görüyor.

ŞAŞIRTMADI!

Geçen yıl 23 Nisanda Merkez Bankasının kısa vadeli faizleri sabit tutmasının ardından başlayan tırmanışına devam ederek rekor kıran dolar/TL, 19 Mayıs’ta da Yunanistan’ın kreditörlerle anlaşma yapamaması durumunda ülkedeki bankaların iflas edeceği söylentileriyle başlayan tırmanışına devam etmiş ve sert yükselmişti.

Dolar/TL Fed Başkanı Janet Yellenın geçen yıl Ramazan Bayramı’ndan hemen önce yaptığı açıklamalarla da yönünü yukarı çevirmiş ve tatilinin ilk gününü de pas geçmemişti.

Kur geçen yıl Kurban Bayramında da tırmanışa geçerken, bu yıl Ramazan Bayramında ise tacını altına devretmişti. Altın Ramazan Bayramında rekor tazelemişti.

NEDEN KAYNAKLANABİLİR?

Uzmanlar sadece Fedin faiz artırım ihtimalinin güçlenmesinin yanı sıra bu durumun yurtiçi piyasaların kapalı olmasından dolayı otorite eksikliğinden kaynaklanabileceğine işaret ederken, kurdaki sert hareketlerin içeride piyasanın kapalı olması nedeniyle işlem hacminin düşük olmasından kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir