Amiraller Yarın İfade Verecek

Ergenekon soruşturmasında bir ilk… Kafes Planı’nda Deniz Kuvvetleri’ndeki cunta yapılanmasının başı olarak görülen 3 amiral yarın ifade verecek…


Koramiral Sağdıç ve Tuğamiral Ilğar ile emekli Koramiral Öğütçü, yarın özel yetkili İstanbul Adliyesi’nde Ergenekon savcılarına ifade verecek. Böylece ilk kez muvazzaf bir tuğamiral ve koramiralin ifadesine başvurulmuş olacak

Ergenekon soruşturması kapsamında ilk kez muvazzaf bir koramiral ile bir tuğamiralin şüpheli sıfatıyla ifadesi alınacak. Azınlıklara ve bir müzeye yönelik saldırı hedefleyen “Kafes” kod adlı eylem planlarında adı geçen ve yasadışı yapılanmanın yöneticisi oldukları öne sürülen Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ile İzmir Foça Çıkarma Filosu Komutanlığı’nda görevli Tuğamiral Mehmet Ilğar ve emekli Koramiral Ali Feyyaz Öğütçü, Ergenekon savcılarına ifadeye çağırıldı.

Üç amiral yarın ifade verecek. “Kafes” planında yer alan iddialara göre büyük bölümü Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan subaylardan ‘eylem hücreleri’ oluşturuldu. Hücrelerin en başında ‘danışma kurulu’ bulunuyordu. Danışma kurulu, iki koramiral ve bir tuğamiralden oluşuyordu. Danışma kurulunun başkanının bu yılki YAŞ kararıyla emekliye sevk edilen eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Ali Feyyaz Öğütçü olduğu iddia ediliyor. Bu yılki YAŞ kararıyla Güney Deniz Saha Komutanlığı’na atanan Koramiral Kadir Sağdıç’ın başkan yardımcısı, Tuğamiral Mehmet Fatih Ilğar’ın ise bu kurulun üyesi olduğu ileri sürülüyor.

ERGENEKON MESAİSİ

Öğütçü, Sağdıç ve Ilğar ile birlikte, 2004’teki darbe planlarıyla ilgili eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına ve eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman da Beşiktaş’taki özel yetkili İstanbul Adliyesi’nde Ergenekon savcılarının karşısına çıkacak. Pazar günü ise darbe günlüklerini kaleme aldığı iddia edilen eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek’in ifade vermesi bekleniyor. Poyrazköy kazılarıyla ilgili tutuklanan emekli binbaşı Levent Bektaş’ın ofisinden çıkan şifreli belgelerden çıkan, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki “Kafes” kod adlı yasa dışı bir yapılanmaya ilişkin, 5 Kasım 2009’dan itibaren 29 muvazzaf denizci subay astsubay ile biri emekli 30 askeri personel sorgulandı. Bunlardan, albaylar Mücahit Erakyol, Levent Gülmen, yarbaylar Halil Özsaraç, Mehmet Emre Sezenler ve Levent Olcaner tutuklandı. Ardından itiraf üzerine Özsaraç, Sezenler ve Olcaner serbest bırakıldı. Operasyonlar kapsamında toplam 11 askeri personel tutuklanmış oldu.

ŞİFRELİ EYLEM PLANI

Emekli Binbaşı Levent Bektaş’ın ofisinde bulunan bir CD’nin içeriğinde normal kullanıcılar tarafından görülemeyecek bilgi ve doküman saklandığı tespit edildi. İncelemede bir film CD’sine gizlenmiş şifreli bir dosya bulundu. Dosyadan “Kafes” kod isimli eylem planları çıktı. Bu eylem planlarının altında yer alan imzanın Deniz Yarbay Ercan Kireçtepe’ye ait olduğu Adlı Tıp Kurumu raporuyla kesinleşti. “Kafes” in Kireçtepe tarafından Mart 2009’da, “İrticayla Mücadele Eylem Planı”nın ise Dursun Çiçek tarafından Nisan 2009’da hazırlandığı ileri sürülüyor. Deniz Kuvvetleri’ndeki 41 kişilik hücreden oluştuğu öne sürülen, Özel Operasyon Gücü Komutanlığı tarafından gerçekleştirilecek 5 aşamalı eylem planın amacının, gayrimüslimler üzerinde korkutucu propaganda yaparak AK Parti üzerindeki iç ve dış baskıyı artırmak olduğu iddia ediliyor.

Kaynak: Sabah

Tarih: 4 Aralık 2009 — 15:04

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2008-2018 Tüm Hakları Saklıdır. YüreğininSesi.CoM görüntülü seslichat kameralı seslisohbet sitesi