iphone

Apple en hızlı 5G bağlantısı sunan iPhone 13 modellerini ABD de satacak

Apple en hızlı 5G bağlantısı sunan iPhone 13 modellerini ABD de satacak Appleın dün tanıttığı iPhone 13 serisi akıllı telefonların sadece ABDde değil başka ülkelerde de mmWave 5G desteği ile sunulacağı söyleniyordu. Ancak beklenen olmadı.

Apple geçtiğimiz yıl iPhone 12 serisini tanıttığında mmWave 5G desteğini belirli cihazlarla sınırlandırmıştı. Şirket bu yıl da ultra hızlı mmWave bantlarına erişimi sadece ABDde satılan modellere özel yaptı.

iPhone 13 piyasaya sürülmeden önce şirkete yakın kaynaklar mmWave 5G teknolojisini destekleyen versiyonların başka ülkelerde de piyasaya sürüleceğini söylemişti. Ancak firma bu özelliği sadece ABD’de satılan modellerde tutmaya karar verdi.

mmWave 5G nedir?
Bu teknolojiye sahip iPhone 13lerin sağ tarafından ek bir anten bulunuyor. Ayrıca n258 (26 GHz), n260 (39 GHz) ve n261 (28 GHz) bantlarını desteklediklerini belirtelim. Bunlar, mmWave 5Gnin 6 Ghzin üzerindeki frekanslarda çalışması için gerekli.

mmWave, 24 GHz ila 40 GHz arasında değişen daha yüksek frekanslı radyo bantlarını ifade ediyor. mmWave 5G ağları ultra hızlı olsa da menzili çok kısadır. Yani mmWave teknolojisini kırsal alanlarda kullanmak pek mümkün olmaz. Baz istasyonuna yakın olmak gerekir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir