Aşırı kilolar cinselliği vuruyor!

0
0

Amerika’da obezite oranı % 30’ları geçmiş durumdadır. Yine uluslar arası yapılan çalışmalar Dünyada 1.1 milyar insanın aşırı kilolu olduğunu ve bunlardan 312 milyonunun obez olduğunu belirtmektedir. Ülkemizde de aşırı yağlanma ve obezite sorunu çığ gibi büyümekte ve her geçen gün oran artmaktadır.

Diğer bir ifade ile azımsanmayacak kadar kişi aşırı kiloları nedeniyle genel sağlık sorunları ile (şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları), özgüvende azalma, toplumdan uzaklaşma, depresyon gibi psikolojik sorunlar ile de karşılaşmaktadır. Ayrıca aşırı kilolar çok ciddi cinsel sağlık problemlerine de yol açmaktadır.
Cinsel yaşam insan hayatının her bileşeni ile sıkı sıkıya ilişkilidir. Özellikle genel sağlık diye özetleyebileceğimiz fiziksel durum ve psikolojik faktörler cinselliği doğrudan etkiler. Cinsel yaşamın bu etkileşimini çözmek adına bilim adamları çalışmalarını sürdürmekte ve her geçen gün anlamlı bazı ilişkiler çıkarmaktadırlar. Özellikle İtalya’da University of Naples bünyesinde yapılan bir çalışma obezite ve sağlıklı cinsel yaşam ilişkilerini açıkça ortaya koymaktadır. Metabolik hastalıklar uzmanı Dr. Esposito ve arkadaşlarının yaptığı çalışma vücut kitle endeksi ile cinsel sağlık arasında güçlü bir ters orantı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Şöyle ki, kişilerin vücüt kitle endeksi ne kadar fazla ise yani kilolu olma durumu ne kadar artıyorsa yaşadıkları cinsel işlev problemleri de bir o kadar fazla ve cinsel sağlık da o oranda düşük bulunmuştur. Obez bayanların uyarılma, vajinal kayganlaşma, orgazm ve tatmin sorunları bulunmaktadır. Ayrıca, yine bu çalışma göstermektedir ki özellikle obez bayanların kötü vücut görünümüne dayanan kendine güven sorunu bulunmaktadır. Çünkü cinsellik bahsedilen bu öğelere güçlü bir şekilde bağlıdır.

Aşırı kilolardan sağlıklı bir şekilde kurtulmak için kalori kısıtlaması, dengeli ve yeterli bir beslenme ve daha aktif bir yaşam benimsenmelidir. Daha fazla merdiven çıkılarak ya da daha fazla yürüyüş yapılarak yaşama biraz hareket eklenebilir. Diyet yapılarak da alınan kaloriler azaltılabilir. Ancak kilo kaybının artırılabilmesi için yeşil çaylı form içecekleri her zaman önerilebilmektedir. Yeşil çay içerisinde bulunan maddeler metabolizmayı hızlandırarak ve tokluk oluşturarak kilo kaybına yardımcı olmaktadır.

Bu süreç içerisinde cinsel sağlığımız için de yapabileceklerimiz bulunmaktadır. Özellikle lubrikasyon (kayganlaşma) problemlerine karşı su bazlı; yağ, parfüm ve koruyucu içermeyen kayganlaştırıcı jeller kullanılmalıdır. Bu sayede rahat, mutlu ve ağrısız bir cinsel birlikteliğe ulaşabilirsiniz. Ancak yeterli bir uyarılma için basit Lubrikantlar yeterli değildir. Bunu için içerisinde Ginseng ve L-Arjinin gibi genital kan dolaşımını hızlandıracak maddeler bulunduran, Sağlık Bakanlığı izinli cinsel uyarılmayı arttıran jeller tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz