Aşk ve cinsellik kriz tanımıyor

Türkiye’de 2010 yılında prezervatif satışları yerinde saysa da “aşk ve cinsellik” ekonomisinin kriz dinlemeden büyümeye devam ettiği belirlendi.

Türkiye’de flört sitelerinin büyüklüğü 20 milyon dolara ulaşırken, sevgililer günü döneminde kredi kartlarından 642 milyon TL’lik harcama yapıldı.

Aylık iş ve ekonomi dergisi CNBC-e Business, Mart sayısında “aşk ekonomisi”ni ele aldı. Sinemanın, müziğin, şiirin, edebiyatın, kısaca tüm sanat dallarının göz bebeği olarak nitelenen “aşk ve cinselliğin” günümüzde yüz güldüren sektörlerden biri olduğuna işaret edilen haberde konuya ilişkin pek çok veriye yer verildi. Habere göre Türkiye’de 2009 yılında olduğu gibi geçen yıl da yaklaşık 7.2 milyon kutu prezervatif satıldı. Buradan elde edilen tahmini cironun ise 65 milyon TL seviyesinde olduğu hesaplandı. Türkiye’deki prezervatif satışları adet ve ciro bazında 2007 yılında 6.9 milyon adet ve 54 milyon TL, 2008 yılında ise 7.1 milyon adet ve 61.7 milyon TL olarak kaydedildi.
Prezervatif satışı ve buradan elde edilen ciro geçen yıl yerinde saysa da aşk ve cinsellik ekonomisinin büyümeye devam ettiği vurgulanırken, dünyadan ve Türkiye’den ilginç bilgilere yer verildi. İşte rakamlar ışığında aşk ve cinsellik ekonomisi:

-GOOGLE’DE “SEX” KELİMESİ ARATILDIĞINDA 747 BİN CEVAP ÇIKIYOR-

-Arama motoru google’da aşk kelimesinin İngilizce karşılığı love aratıldığında 1 milyar 170 milyon, sex kelimesi aratıldığında ise 747 bin cevap çıkıyor.
-Bankalararası Kart Merkezi’nin 2010 yılına ilişkin kredi kartı kullanım bilgileri rakamlarına göre sevgililer günü döneminde 642 milyon TL’lik harcama yapıldı.

-ELİF ŞAFAK’IN AŞK ROMANI 500 BİNDEN FAZLA BASKI YAPTI-

-Elif Şafak’ın Aşk romanı 500 binden fazla baskı yaptı. Yazar yaklaşık 2 milyon TL’lik telif geliriyle Türkiye’nin en çok kazanan yazarı oldu.
-Avrupa ve Amerika’da geçen sene satılan aşk romanlarından elde edilen toplam ciro 500 milyon euro.

-DÜNYADA FLÖRT SİTELERİNİN ULAŞTIĞI BÜYÜKLÜK YAKLAŞIK 4 MİLYAR DOLAR-

-Dünyada flört sitelerinin ulaştığı büyüklük yaklaşık dört milyar dolar. Türkiye’de ise pazarın yaklaşık büyüklüğü 20 milyon dolar.
-Aradığım aşkı bulacak vaktim yok diye yakınan beyaz yakalılara hizmet veren profesyonel dating ajanslarının Türkiye’deki ilk örneği Mymacchiato’nun yıllık cirosu 700 bin TL.

-Türkiye’deki yaklaşık 2.5 milyar dolarlık hacme iç giyim sektörünün yaklaşık yüzde 30’unu, cinselliğin öne çıktığı fantezi çamaşırlar oluşturuyor.

-“DEDEKTİFLİK BÜROLARI YAKLAŞIK 20 MİLYAR TL PAZAR BÜYÜKLÜĞÜNE ULAŞTI-

-Eşine güvenmeyenlerin hizmet aldığı dedektiflik büroları yaklaşık 20 milyon TL civarında bir Pazar büyüklüğüne sahip.
-Psikologlara yapılan başvuruların yüzde 80’i aşk ve evlilik sorunlarından kaynaklanıyor. Bu hastalar, ortalama 6-8 seans psikologa gidiyor, seans başına 150-300 TL arasında ödeme yapıyor.

-ESTETİK OPERASYONLARA YILDA 2 MİLYAR DOLAR HARCANDI-

-Güzellik amacıyla bıçak altına yatanlar, dünyada 70 milyar dolarlık bir ekonomi yaratıyor. Burun, göğüs büyütme ve liposuction ameliyatları plastik cerrahinin ilk üç sırasını oluşturuyor.
-Türkiye’de estetik operasyonlara harcanan para ise yılda 2 milyar dolar civarında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir