Avrupa da elektrikli araç ve PHEV satışları ilk kez dizeli geride bıraktı

Avrupa da elektrikli araç ve PHEV satışları ilk kez dizeli geride bıraktı Jato Dynamicsin paylaştığı verilere göre Ağustos 2021de Avrupa pazarındaki satışlar düşse de elektrikli (şarj edilebilir hibrit dahil) araçların payı artmaya devam etti ve ilk kez dizeli geçti.

Pandemi ve beraberindeki tedarik sıkıntıları Avrupadaki araç satışlarını da fazlasıyla etkiliyor. Öte yandan Jato Dynamics verilerine göre geçtiğimiz Ağustos ayında toplam satışlar azalsa da elektrikli araç (PHEV+BEV+FCEV*) pazarı büyümeye devam etti.

Verilere göre geçtiğimiz Ağustos ayında Avrupada 713.714 adet araç satıldı. Bu da 2020 yılına kıyasla yüzde 18, 2019a kıyasla yüzde 33 oranında düşüş yaşandığı anlamına geliyor. Ayrıca belirtilene göre pazar, Ağustos 2014ten bu yan gerçekleşen en kötü tablo ile karşı karşıya. Buna karşın 2021 Ocak-Ağustos dönemindeki satışlar geçen yıla kıyasla hala yüksek seyrediyor.

Bu kötü tabloya karşın elektrikli ve şarj edilebilir hibrit araçların satışlardaki payı artmaya devam ediyor. Gelen yüksek talep, söz konusu araçların aylık satışlar bazında yüzde 21 pay sahibi olmasını sağlamış. Bu da satışlardaki payın sadece yüzde 3 olduğu 2019 yılına kıyasla ciddi bir artış anlamına geliyor.

Satışların yüksek olmasında uygulanan teşviklerin payı elbette yadsınamaz. Ancak uzmanlar artık tüketicinin satın alma alışkanlıklarının da değişmeye başladığını ve insanların elektrikli araçlar konusunda daha bilinçli davrandığını belirtiyor.

Ağustos ayını özel kılan detay ise elektrikli ve şarj edilebilir hibrit araç satışlarının ilk defa dizel motorlu araçları geride bırakması olmuş. 2020de dizel ve elektrikli arasında ciddi bir fark varken, bu yıl elektriklilerin payı yüzde 21e çıkarken dizel yüzde 20ye kadar gerilemiş. Bu yüzde 1lik fark da 10.100 araca tekabül ediyor ancak bir ilki oluşturması açısından önemli.

En çok satılan elektrikli araçlar
Geçtiğimiz ayki elektrikli araç satışlarında 7.904 adetle Volkswagen ID.3 başı çekiyor. Tesla Model 3 ise 7.824 adetle yakın takipte. En çok satılan ilk 10 elektrikli araç şöyle:

Volkswagen ID.3 – 7.904
Tesla Model 3 – 7.824
Volkswagen ID.4 – 4.624
Renault ZOE – 4.032
Mustang Mach-E – 3.621
Kia Niro – 3.561
Skoda Enyaq – 3.541
Tesla Model Y – 3.478
Volkswagen Up – 3.219
Fiat 500 – 3.152
Genel satışlarda Sandero yine zirvede
Toplam satışlarda ise Temmuz ayında olduğu gibi Dacia Sandero liderliği sürüyor. Volkswagen Gol az farkla ikinci sıradan takip ederken, sırasıyla Toyota Yaris, Dacia Duster ve Volkswagen T-Roc ile ilk 5 sıra tamamlanıyor.

Avrupada elektrikli araç satışları ilk kez dizeli geride bıraktı

PHEV = Şarj edilebilir hibrit BEV = Bataryalı elektrikli araç FCEV = Yakıt hücreli elektrikli araç

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir