Aydın sesli sohbet

Aydın sesli sohbet Aydın sesli chat Aydın sohbet chat odalari
sesli sohbet sitesi olarak aydin ilimizede sohbet hizmeti sunmaktayiz aydin ilmizde ziyaretcilerimizin toplu sekilde sohbet odalarinda sohbet imkani sunan yuregininsesi.com sitemiz aydin li hemserilerimizin katilimiyla daha neseli bir ortam yaratilmaktadir yuregininsesi.com sitesi olarak aydinli ziyaretcilerimize iyi eglencler dileriz.

Aydın merkez
Aydın Türkiye Cumhuriyeti’nin Ege Bölgesi’ne bağlı Aydın ilinin merkezi olan şehir.

Coğrafi özellikleri
Coğrafi konumu nedeniyle ilk çağlardan beri önemli bir yerleşIM merkezi olan Aydın’ın kuzeyinde İzmir ve Manisa, doğusunda Denizli, Güneyinde Muğla yer alır. Batı sınırları ise Ege Denizi kıyıları çizer. İlin denizden yüksekliği 64 metredir.
Akdeniz ikliminin etkisindedir. Bu iklim şartları ve topografik yapı Aydın ve çevresinde iki ayrı bitki topluluğunun (maki ve orman) gelişmesine neden olmuştur. Bunun yanında zeytin, incir, turunçgiller, kestane VB. kırsal kesimde ise çam ve benzeri türler mevcuttur. En yağışlı mevsim kıştır. Yaz mevsiminde yok denecek kadar az yağış almaktadır. Kar yağışı ender görünür. Aydın, özellikle batıdan gelen hava akınlarına açıktır. Rüzgâr yönü daha çok doğu – güneydoğudur. Bunu güneybatı (lodos) ve batı rüzgârları izler.

Aydınlı Ünlüler
Adnan Menderes, Akın Vardar, Gökhan Kırdar, Mahmut Esat Bozkurt, Güven Önüt, Yüksel Yalova, Rıdvan Dilmen, Demirci Mehmet Efe, İlker Yağcıoğlu, Adnan Süvari, Serkan Balcı, Osman Özköylü, Mukan Perinçek, Kemal Ünlü, Yörük Ali Efe, Ayhan Kırdar, Şükran Güngör, Fettah Güney, Fuat Şahin Erlaçin, Coşkun Taş, Atilla Koç, İsmet Sezgin, Atçalı Kel Mehmet Efe, İlhan Selçuk, Necati Çelim, Aydın Toscalı, Ulaş Güler, Veysel Diker, Kaya Köstepen, Ünal Uyguç, Macit Sarıdana, Ali Akdeniz, Mutlu San,

Tarih
Binlerce yıl önce B. Menderes Irmağının suladığı bereketli ovalar üzerine kurulmuş olan Aydın, doğanın kültürle kucaklaştığı ve ülkemizde turizmin ilk başladığı illerden birisidir.

Ünlü tarihçi Heredot tarafından “Bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzünün altı” olarak nitelendirilen Aydın; tarım, turizm ve sanayi sektörlerindeki potansiyeli, vasıflı insan gücüyle Ege Bölgesi ve Ülkemizin hızla gelişen illerinden biri durumundadır.

Tarih boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan Aydın İli, ismini Aydınoğlu beyliğinden almıştır. Kurtuluş savaşı yıllarında milli kuvvetler ve efelerin öncülüğünde gerçekleştirilen kahramanca mücadeleler sonucu 7 Eylül 1922 yılında Yunan işgalinden kurtarılmıştır.

Turizm
Aydın merkez’inde Kipa, Pınarbaşı, Aytepe Mesire Alanı, Forum Aydın gibi gelişmiş eğlence merkezleri bulunmaktadır.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir