Bakan Varanktan yerli otomobilin fiyatıyla ilgili açıklama

Bakan Varanktan yerli otomobilin fiyatıyla ilgili açıklama Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobilin fiyatıyla ilgili olarak “Aracın fiyatı şu andan belli değil. Şunun sözünü veriyor arkadaşlar. Araç kendi sınıfında Türkiyedeki araçlarla yarışacak bir fiyattan piyasaya çıkacak” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFESTte yer alan yerli otomobil TOGG standında açıklamalarda bulundu.

Sabah gazetesinden Cevdet Özdemirin haberine göre Varank, “Ben alanda geziyorum, Türkiyenin otomobiline olan ilgi benden daha fazla. Kimse Bakana bakmıyor ama arabaya bakıyor. İnşallah orada da süreçler planladığımız şekilde devam edecek. Biz Türkiyenin otomobili projesiyle dünyada değişen otomotiv endüstrisine Türkiyenin bir cevabını vermiş oluyoruz” diye konuştu.
Otonom özellikleri var ve fikri mülkiyet hakları yüzde 100 bize ait
Bakan Varank, “Otomotiv endüstrisindeki değişimi biz daha erken görerek doğuştan elektrikli, otonom özellikleri olan ve fikri mülkiyet hakları yüzde 100 bize ait olan, bu sayede de çok farklı teknolojileri çok kolay bir şekilde entegre edebildiğimiz bir projeyi başlatmıştık. O projede planlandığı şekilde gidiyor. Bundan memnunuz” dedi.

Türkiyenin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından tasarlanan ve ilk kez TEKNOFESTte kamuoyu ile buluşan aracın üretimine ilişkin süreçlerin planladığı şekilde devam ettiğini belirten Varank, bu proje ile dünyada değişen otomotiv endüstrisine Türkiyenin bir cevap verdiğini söyledi.
Biz geleceğin teknolojilerini bu otomobil projesi ile şu anda tasarlıyoruz
Bakan Varank, TOGGu milli bir proje olarak gördüklerini ve bunu siyasal bir tartışmaya dönüşmesini istemediklerini kaydederek Türkiye yılda 2 milyon otomobil ürüten bir ülke. Bu sene Türkiyede 750 bin araç satılması öngörülüyor. 2 milyon araç üreten bir Türkiyenin otomotiv endüstrisindeki dönüşümü yakalaması lazım. Bunu nasıl yapacak? Türkiyenin otomobili ile yapacak. Biz geleceğin teknolojilerini bu otomobil projesi ile şu anda tasarlıyoruz, üretiyoruz, tedarikçilerimiz geleceğin otomobiline yönelik üretim yapma kabiliyetini kazanıyor ifadesini kullandı.
Türkiyedeki araçlarla yarışacak bir fiyattan piyasaya çıkacak
Araçların 2022 yılının sonunda seri üretim bandından indiğinde tüm Türkiyenin gurur duyacağını kaydeden Varank fiyatı konusunda ise “Aracın fiyatı şu andan belli değil. Şunun sözünü veriyor arkadaşlar. Araç kendi sınıfında Türkiyedeki araçlarla yarışacak bir fiyattan piyasaya çıkacak” dedi.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir