Bakanlık Şike ve Sporda Şiddete El Attı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, spor alanlarında son dönemde artan şike iddiaları ve şiddeti bitirmek için harekete geçti.

2012-2013 sezonu öncesi düğmeye basan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun kesintisiz ve tavizsiz hayata geçirilmesi için Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahinle görüştü.

Her İle, Şike ve Şiddet Uzmanı Savcılar Geliyor

Her ilde sporda uzman savcıların görevlendirilmesi hususunun masaya yatırıldığı toplantıda fikir birliğine varıldı.

Ergin ve Kılıç zirvesinden çıkan sonuca göre söz konusu savcılar, stadyum ve salonlardaki şiddet hadiselerine bakacak. Sahaya girdikten sonra gözaltına alınan; ancak serbest bırakılanların durumu da savcıların yakın takibinde olacak.

Saha ve Çevresinde Biber Gazı Kullanılmayacak

Kılıçın Şahinle buluşmasında ise orantısız güç konuşuldu. Kolluk kuvvetlerinin saha ve çevresinde biber gazı kullanmaması düşüncesi ağırlık kazandı. Taraftar psikoloji eğitimi alacak olan emniyet amirleri ise memurlarına nasıl davranmaları gerektiğini aktaracak.

Uygulama İçin İstanbul Pİlot Bölge Olacak

Polise ise tansiyonu düşürmenin yolları anlatılacak. Uygulama ilk olarak pilot il seçilen İstanbulda işlerlik kazanacak. Bakan Suat Kılıçı yeni sezon öncesi planladığı ve 7 adımdan oluşan yol haritası şöyle:

1- Sezon başlamadan önce kulüp başkanlarıyla toplantı yapılacak. Başkanlara, son dönemdeki olumsuz görüntülerin tekrarlanmaması için uyarıda bulunulacak. Benzer olaylardan başta çocuklar ve kadınların zarar gördüğü vurgulanacak.

2- Süper Ligde görev yapan 18 teknik direktörle bir araya gelinecek.

3- Takım kaptanlarıyla görüşülecek.

4- Yayıncı kuruluşlar ve spor yazarlarıyla istişare yapılacak.

5- İçişleri Bakanlığı ile sürekli işbirliğinde bulunulacak.

6- Adalet Bakanlığından 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun tereddütsüz ve boşluğa mahal vermeksizin uygulanması istenecek. Her ilde sporda uzman savcılar olacak. Savcılara HSYK eğitim verecek. Sahaya girenler savcının takibinde olacak. Polis ve adli kolluk görevlilerinin amirleri de spor konusunda branş eğitimi alacak. Pilot bölge İstanbul olacak.

7- Kulüp başkanlarıyla gerçekleştirilen görüşmelerde tribün liderlerinin, taraftar derneklerinin özel eğitimden geçirilmesi ve bilgilendirilmesi talep edilecek. Emniyet ve kulüp başkanları taraftarları eğitici faaliyetlere yönlendirecek. Şiddet içermeyen bir tribün modeli için çalışılacak. Birbirlerine rakip futbolseverler arasında centilmenlik anlaşması yapılacak.

Zaman

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir