Balıkçılar bol balık avlamak için yarını bekliyor

Yalovanın Çınarcık ilçesinde, eylül başında av sezonunun başlamasıyla Marmara Denizine ağ atan balıkçıların bol balık yakalamak için gözü, ışıklı avcılık yasağının kalkacağı 15 Eylülde. Kapaklı Su Ürünleri Başkanı Ergün: Buralarda biraz hamsi var ama seyrek. Deniz suyu sıcak olduğundan balıklar dağınık. Işık yakmak mecburiyetindeyiz. Yarını bekliyoruz dedi.

AA

Yalovanın Çınarcık ilçesinde, Marmara Denizine ağ atan balıkçılar bol balık yakalamak için sabırsızlıkla ışıklı avcılık yasağının kalkacağı 15 Eylülü bekliyor.

Kurban Bayramı dolayısıyla av yasağının kalktığı 1 Eylül yerine çoğunlukla 3 Eylülde vira bismillah diyen balıkçılardan bazıları, bu kez de bol balık yakalama yöntemi ışıklı avcılık için yasağın kalkacağı 15 Eylülde denize açılmak için Çınarcık Limanına yanaştı. İşıklı avcılıkla bol balık yakalayacaklarından emin balıkçılar, Çınarcık Limanından Marmara Denizine açılarak balıkların izini sürecek.

Yalova Deniz Üreticileri Birliği Başkanı HASAN Erdeniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ışıklı avcılığa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 15 Eylülden itibaren izin verildiğini anımsattı.

Balıkçıların merakla ışıklı balıkçılık için yasağın kalkacağı yarını beklediğini anlatan Erdeniz, 15 Eylülü bekliyoruz. 8 bin volta kadar ışıklı avcılığı müsaade edildi. Bu kurallar çerçevesinde avcılığımız inşallah bundan sonra artacak. Buralarda biraz hamsi var ama seyrek. Deniz suyu sıcak olduğundan balıklar dağınık. Işık yakmak mecburiyetindeyiz. Yarını bekliyoruz. dedi.

Çınarcık Limanında 10 balıkçı teknesinin olduğunu belirten Erdeniz, Buradaki teknelerin her birinde 35 mürettebat var, bu işten ekmek yiyorlar. İnşallah sular soğuduktan sonra, belki buradan Karadenize doğru açılırız.

Esenköy, İmralı, Çınarcıka kadar olan alanda balığın izini sürdüklerini dile getiren Ergün, Şu anda 15-20 kasa balık için ağ attığımız Marmarada ışıklı balıkçılığa geçtiğimizde bu 70-80 kasaya çıkacak. Hamsinin kilosu 30 lira, ışıklı avcılığın başlamasıyla bolluk olacak ve halkımız balığı ucuz yiyecek. diye konuştu.

Çınarcık Su Ürünleri Kooperatifi balıkçılara ev sahipliği yapıyor

Çınarcık Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Mehmet Temel Koç da Çınarcıkın eski balıkçı yerleşkesi olduğunu anımsattı. Bölgenin zamanla turizme açılmasıyla balıkçılığın ikinci planda kaldığını anlatan Koç, şunları ifade etti:

Türkiyenin her yerinden balıkçı tekneleri balığın peşine takılırlar. Balık neredeyse avcılık orada yoğunlaşıyor. Bizim kooperatifler de tutulan balıkları kayıt altında tutar. Herhangi bir balıkçı gemisi gelip bizim kooperatifimizden balık çıkarabilir. Biz de bunlara menşe belgesi denen balığın resmi olarak yakalandığını, piyasaya sunduğu belgeyi veririz. Bütün gemiler limanımızdan, barınaklarımızdan faydalanabiliyor. Her gemide 30-50 arasında kişi bulunuyor. Ortalama şu anda 500e yakın balıkçılıkla geçinen kişi limanımızda bulunuyor. Şu an palamut mevsimi ancak bölgemizde henüz görülmedi o nedenle hamsi, istavrit ve sardalya avlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2008-2018 Tüm Hakları Saklıdır. YüreğininSesi.CoM görüntülü seslichat kameralı seslisohbet sitesi