Ana Sayfa Genel Haberler Bergüzar Korel Kimdir?

Bergüzar Korel Kimdir?

1
0

Bergüzar Korel Kimdir? Ünlü oyuncu Bergüzar Korel, Nisanda çıkarıp tüm gelirini Tomurcuk Vakfına bağışladığı caz albümü için 600 bin lira harcadı. Güzel oyuncu Bergüzar Korel başarısını çıkardığı albümde de gösterdi. Peki Bergüzar Korel kimdir? Tanju Korel ve Hülya Darcan çiftinin kızları olan, başarılı oyuncu Bergüzar Korel hakkında bilinmeyenler ve merak ettikleriniz haberimizde

Oyunculuktaki başarısını Nisan da çıkardığı albümle müzik dünyasına taşıyan Bergüzar Korel, Sezen Aksu şarkılarını caz versiyonuyla söylemişti. 12 şarkının yer aldığı ve tüm gelirinin Tomurcuk Vakfına bağışlandığı albüm için oyuncu, kesenin ağzını açtı.

600 BİN LİRA HARCADI

Bergüzar Korel, Aykut Gürelin direktörlüğünde hazırlanan albüm için 600 bin lira harcadı.

BERGÜZAR KOREL KİMDİR?

Bergüzar Gökçe Korel (d. 27 Ağustos 1982, İstanbul), Türk oyuncu, televizyon sunucusu ve şarkıcı. Korel, Tanju Korel, Hülya Darcan çiftinin kızları olarak 27 Şubat 1982 yılında İstanbulda doğdu. Çocukluğunu Ulusta geçiren Korel, ilk öğrenimini Nilüfer Hatun İlköğretim Okulu, orta öğrenimini Yıldız Kolejinde yaptı. Kolejden mezun olmasının ardından Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünü tamamladı.Üniversiteden önce profesyonel kulüplerde voleybol oynadı. Okul hayatı boyunca birçok oyun ve kısa filmde yer aldı. Aynı zamanda Devlet Tiyatrosu Kuva-yi Milliye oyununda yardımcı oyuncu olarak yer aldı. Bir süre Nicole Kidman ve Tom Hanksin oyuncu koçluğunu yapan Susan Baston ile çalıştı ve Özay Fechtin workshop çalışmalarına katıldı.

KARİYERİ

İlk dizi rolünü 1998 yapımı olan Kırık Hayatlarda aldı. Ardından 2005 yapımı Kurtlar Vadisi: Irak filminde Leyla karakteriyle izleyicilerin karşısına çıktı. Kurtlar Vadisi filmi için rol teklifi geldiğinde hasta olan babası Tanju Korelin doktorları hastayı kaybetmek üzere olduklarını söylüyorlardı. Bu koşuşturmanın içinde önce rolü geri çevirdi. Ancak annesinin Baban bu görüşmeye gitmeni isterdi sözüyle ikna oldu ve teklifi kabul etti. Bu rolün bir zorluğu da Leyla karakterinin Arapça konuşuyor ve filmin canlı çekilecek olmasıydı. Bergüzar Korel bu dili hiç bilmemesine rağmen çok kısa bir sürede rolüne hazırlandı ve çok başarılı oldu. Film gişe rekorları kırdı.Kurtlar Vadisi Irakta yakaladığı başarının ardından yine aynı yıl çekilen Zeytin Dalı dizisinde İklim karakterini canlandırdı. Bu arada reklam filmlerinde rol aldı. Asıl büyük çıkışını ise Kanal Dnin 2006nın En Fazla Reyting Alan Dizisi ünvanını alan Binbir Gecedeki Şehrazat Evliyaoğlu rolüyle yaptı. Bu rolde kendisine oyuncu koçluğunu ünlü sanatçı Ayla Algan yaptı. Bu dizideki başarılı performansı ile 2006 Altın Kelebek En Başarılı Kadın Oyuncu ödülünü aldı.Bergüzar Korel sosyal sorumluluk projelerinde de faaliyet göstermektedir. Yapı Kredi ve TEGV işbirliğiyle hayata geçirilen Okuyorum Oynuyorum projesinde çocuklarla Sokak Tiyatroları düzenledi ve onlara oyuncu koçluğu yaptı.Türk sinema televizyonlarında ve özellikle tiyatroda kalıcı olmak istediğini ve bunun için de çok çalıştığını her fırsatta söyleyen yıldız; voleybol, buz pateni, rüzgar sörfü gibi sporların yanı sıra dans ve piyano eğitimi de almıştır.Oyuncu, Binbir Gece dizisinden sonra gelen film ve program tekliflerini değerlendirerek Star TVde Çocuktan Al Haberi isimli yarışma programını yapmıştır.Tolgahan Sayışman ile romantik komedi Aşk Geliyorum Demez filmini çekmiştir. Casus Kızlar adlı çizgi filmde Sam karakterini seslendirmiştir.2010-2011 senelerinde Bergüzar Korel, başrolünü Bülent İnal ile paylaştığı atvde yayınlanan Bitmeyen Şarkı dizisinde rol almıştır. Aynı sene Muhteşem Yüzyıl dizisine konuk oyuncu olarak katılmış, Monica Teresse karakterini canlandırmıştır. Son olarak 2012de başlayan Karadayı dizisinde Kenan İmirzalıoğlu ile başrol oynamakta ve halen devam eden dizide Hakime Hanım Feride Şadoğlu karakterini canlandırmaktadır. 48.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalinde Ve Kadın Dünyaya Dokundu ana teması doğrultusunda kadınlardan oluşturuldu. Bergüzar Korel de jüri üyesi olarak görev yapmıştır.

FİLMOGRAFİSİ

2012-2014 Karadayı – Hakim Feride

2011 Muhteşem Yüzyıl

2010 Bitmeyen Şarkı

2009 Aşk Geliyorum Demez

2006 2009 Binbir Gece

2006 Kurtlar Vadisi Irak

2005 Zeytin Dalı

2001 Cemalim

1999 Şen Olasın Ürgüp

1998 Kırık Hayatlar

BERGÜZAR KOREL ÖDÜLLERİ

2013 Altın Kelebek – En İyi Kadın Oyuncu – Karadayı

2012 YBTB”nin – Yılın Kadın Oyuncusu

2012 Ayaklı Gazete – En İyi Drama Kadın Oyuncusu

2012 RTGD’nin – Yılın Kadın Oyuncusu

2010 Aslan Max – En Sevilen Çocuk Programı

2008 Burç Okulları – En Başarılı Kadın Oyuncu

2007 RTGD’nin – TV Yıldızı ödülü

2006 Altın Kelebek – En Başarılı Kadın Oyuncu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz