Birand direkten döndü

Mehmet Ali Birand haberleri sunarken ‘’Piç kurusu’’ dedi. 72 vatandaş şikayette bulundu. RTÜK ‘’Kasıt yok’’ diyerek cezaya gerek görmedi

Kanal D anchormeni Mehmet Ali Birand, ‘’Piç kurusu’’ sözü nedeniyle ceza almaktan son anda kurtuldu. RTÜK ‘’Piç kurusu’’ sözcüğünü kullanan ancak bir hafta sonra bu sözünü ‘’Şeker çocuk’’ olarak düzelten Birand’a ve Kanal D’ye ceza verilmesine gerek görmedi.

“PİÇ KURUSU” GAFINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Gazeteport’un edindiği bilgiye göre RTÜK toplantısında Kanal D’de 2 Nisan günü yayınlanan ana haber bülteni ele alındı. Haberlerin sonunda ‘’Çok Tıklananlar” adlı bölümde, yemek masasına çıkmaya çalışan bir çocuğun komik görüntüleri ekrana geldi. Birand da bu görüntüleri izleyip, ‘’Piç kurusu nasıl da oturdu değil mi?” dedi.
9 Nisan günü de aynı bölümde ayaklarıyla tuttuğu çubuk aracılığıyla kaşınan bir papağanın görüntüleri ekrana geldi. Birand bu görüntüler için de, ‘’Piç kurusu demek çok kötüymüş. O yüzden çok şeker diyeceğim” açıklaması yaptı. ‘’Piç kurusu’’ sözcüğü nedeniyle 72 vatandaş RTÜK’e şikayette bulundu.
RTÜK üyeleri ise Birand’ın kullandığı sözcüğün yasada yer alan ‘’Kaba ve argo konuşma’’ ilkesine aykırı olduğunu ancak düzeltme yapması nedeniyle kasıt bulunmadığını kararlaştırdı ve cezaya gerek görmedi.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir