Bitkilerin besin değerlerini ölçebilen taşınabilir cihaz geliştirildi

Bitkilerin besin değerlerini ölçebilen taşınabilir cihaz geliştirildi Singapore-MIT Alliance for Research and Technology kurumu araştırmacıları tarafından geliştirilen cihaz bünyesinde barındırdığı monokromatik lazer sayesinde örneklerin üzerine ışık yansıtıyor.

Tarım için kullanılan bitkilerin besin takibinin yapılması büyük önem arz etmekle birlikte genelde bitkilerdeki eksiklik nitrojenden kaynaklanıyor. Şimdi ise bilim insanları bu durumu çok daha hızlı bir şekilde tespit edebilecek ölçüm cihazı geliştirdi.

Singapore-MIT Alliance for Research and Technology ( SMART ) kurumu araştırmacıları tarafından geliştirilen cihaz bünyesinde barındırdığı monokromatik lazer sayesinde örneklerin üzerine ışık yansıtıyor.

Işık saçılması
Örneklerin üzerine yansıtılan ışıklar dokudan saçılıyor ve cihaz saçılan ışınları algılayıp örnekte hangi kimyasal bileşenlerin olduğunu analiz edebiliyor. Ayrıca geliştirilen cihazın sadece nitrojen değil aynı zamanda karotenoidler gibi diğer metabolitleri de analiz edebildiği ve eksikliklerini tespit edebildiği belirtiliyor.

Yeni cihaz birkaç sebze türü üzerinde denendi ve yapılan çalışmalar olumlu sonuç verdi. Yeni cihazın bitki yetiştirme maliyetlerini düşürmesi, verimliliği artırması ve gübre kullanımını azaltması bekleniyor.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir