100 bin yumurta ile 6 ton omlet yapılacak

100 bin yumurta ile 6 ton omlet yapılacak

YUM-BİR, dünyanın en ağır omletiyle Guinness’in Rekorlar Kitabı’na girmeyi hedefliyor.

Dünya Yumurta Günü’nde yapılacak rekor denemesinde 100 bin yumurta ile 6 ton omlet yapılması planlanıyor.

Uluslararası Yumurta Komisyonu (IEC), 1996 Viyana toplantısında, yumurtanın besleyici değerine dikkati çekmek ve tüketimi yeterli seviyeye getirmek için, her yıl ekim ayının ikinci cuma gününü, “Dünya Yumurta Günü” olarak kutlamaya karar verdi.

O tarihten bugüne kadar “Dünya Yumurta Günü”, yumurtanın besleyici değerini vurgulamak için her yıl 65 ülkede kutlanıyor. Yumurta Günü, Türkiye’de ise ilk kez 12 Ekim 2008’de Yumurta üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) tarafından Ankara’da kutlandı. Bu yıl yine YUM-BİR öncülüğünde üçüncüsü kutlanacak olan ‘Dünya Yumurta Günü’, 8 Ekim 2010 tarihinde Ankara’ da Cepa Alışveriş merkezinde yapılacak bir organizasyonla kutlanacak.

Ağırlığı en az 6 ton olacak şekilde planlanan omlet yaklaşık 100 bin yumurta ile yapılacak.‘Dünya Yumurta Günü’ özel platformlarda çeşitli etkinlikler ve yarışmalar ile de kutlanacak.

-DEV OMLET İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DAĞITILACAK

YUM-BİR Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Sungur ANKA’ya yaptığı açıklamada yapılacak omletin ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağını belirterek,”Kutlamada asıl yola çıkış sebebimiz yumurtanın besleyiciliğini, protein kalitesini tüketicilere duyurmak. Daha önce kapalı salonlarda kutluyorduk, bu yıl halkın katılımını sağlamak için etkinlik düzenledik. 100 bin yumurta kırarak dünyanın en büyük omletini yapacağız. Dünyanın şimdiki rekoru 3 bin 625 kilo, biz 6 ton olacak şekilde omlet yapacağız. Yapılan omlet katılımcılara ikram edilecek, yetiştirme yurtları ve yaşlılar yurtları gibi toplu tüketim yerlerine dağıtacağız. Gıda güvenliği tedbirlerini gıda mühendisleri ile alıyoruz, herhangi bir sorun olmayacak” dedi.

Sungur, etkinliklerde çevre kirliğinin olmayacağını ifade ederek yumurtanın besin değerlerini şöyle açıkladı:

“Yumurtalar etkinliğin olduğu yerde kırılmayacak. 100 bin yumurta likit olarak Tarım Bakanlığı’ndan izinli özel soğutucu tanklarla oraya gelecek. Sadece açılışta sembolik olarak az bir yumurta kırılacak. Yumurta anne sütünden sonra en değerli besin. A,D,E vitaminleri, minareleri bulundurmasının yanında önemli bir referans proteinidir. Yumurtadan alınan proteinin tamamı vücutta kullanılabilir.”

-”YUMURTA ÜRETİCİLERİ ÖRGÜTLÜLÜĞÜ KORUSUN”

TMMOB Gıda Mühendsileri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Petek Ataman da tarımsal üretimin sürdürülebilirliği için bu etkinliğin önemli olduğunu vurgulayarak, “Yumurta sektörü de son derece önemli bir sektör. Yumurta beslenmemiz açısından son derece zengin bir besin öğesidir. Diğer yandan; gıda sanayiinin vazgeçilmez ve işlevsel bir bileşenidir. Dileğimiz, üreticinin örgütlü olması. Örgütlenemedikleri sürece üretimde gerek üretim kalitesi ve miktarı, gerekse fiyat politikaları açısından sıkıntılar yaşanabiliyor. Yumurta üreticileri bu anlamda örgütlü ve yumurta konusunda var olan sorunları ve çözüm önerileri konusunda sürekli çalışmalar yapıyorlar. Yumurta günü veya haftasının da bu konuların kamuoyu dikkatine taşınması için önemli bir araç olduğunu düşünüyorum” dedi.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir