13.Madde Kabul Edildi

13.Madde Kabul Edildi

TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliği teklifinin 13. maddesi 70 ret oyuna karşı 339 oyla kabul edildi.

TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliğinin 2. turunda, teklifin 13. maddesi 70 ret oyuna karşı 339 oyla kabul edildi.

Genel Kurulda gizli oylamaya 409 milletvekili katıldı. Oylamada 339 kabul, 70 ret oyu kullanıldı.

Teklifin 13. maddesiyle Anayasanın, devlette memur çalıştırılmasına ilişkin hükümler içeren 128. maddesine, memurlara tanınacak olan ”Toplu sözleşme hakkı” yansıtılıyor.

Birinci turda, teklifin 13. maddesine ilişkin gizli oylamaya 408 milletvekili katılmış; oylamada 338 kabul, 70 ret oyu kullanılmıştı.

BDP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, 13. maddede verdikleri önerge üzerinde yaptığı konuşmada, cezaevindeki çocukların durumunu dile getirerek, ”Her gün (Ne mutlu Türküm diyene) dedikleri için çocuklar taş atıyorlar” dedi.

Bunun üzerine TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ”Taş atan çocukları meşru mu görüyorsunuz?” diyerek Bayındır’a tepkisini dile getirdi.

Bayındır da ”Bana müdahale etmeyin lütfen, bu hakkı kimse size vermiyor, sözümü kesmeyin” karşılığını verdi.

BDP’li Bayındır, ”Irkçılık, milliyetçilik hakkını kimse size vermiyor. Diyarbakır Cezaevini gündeme aldınız. Hani okullaştırıyordunuz? 12 Eylül’de Kenan Evren’in başaramadığını siz başarıyorsunuz. Çocuklar cezaevinde hasta. Haberiniz var mı sizin? Buralara gömülmüşsünüz, iktidarınızın sağlamlaşması için marş marş yapmaya çalışırken… Ama toplum bunu kabul etmiyor” diye konuştu.

AK Parti’li milletvekilleri de sıra kapaklarına vurarak Bayındır’ı protesto etti.

Teklifin 13. maddesinin sonuçlarının açıklanmasından sonra TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin yarın saat 15.00’de toplanmak üzere birleşimi kapattı.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir