5 Yerli Film Aynı Anda Sinemalarda

5 Yerli Film Aynı Anda Sinemalarda

Sinemaseverler bu hafta beşi yerli dokuz film izleme fırsatı bulabilecek. Uluslararası Berlin Film Festivali Altın Ayı ödüllü ”Bal”, gösterime giriyor.

Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği ”Bal”, ailesi karakovan balcılığıyla uğraşan Yusuf’un babasını aramak için gizemli ormanda gördüğü rüyayı perdeye taşıyor. İzleyiciyi Yusuf’un çocukluk dönemine götüren ve karakovan balcısı babası Yakup’la tanıştıran filmde Bora Altaş, Erdal Beşikçioğlu ile Tülin Özen rol alıyor.

Onur Ünlü’nün yönettiği ”Beş Şehir” isimli filmde, Bülent Emin Yarar, Şebnem Sönmez, Beste Bereket ile Tansu Biçer oynuyor. Filmin konusu ise şöyle:

”Aydın, İstanbul’a tayin olmuş bir polis memurudur. Şehre alışmaya çalışırken Beyoğlu’ndaki bir şekerci dükkanında çalışan Mehtap’a gönlünü kaptırır. Fakat ne yapsa onun dikkatini çekemez. Tıpkı, oyuncak trenler satarak yaşamaya çalışan eski hukuk öğrencisi Şevket’in, aynı şekerci dükkanında çalışan Dilek’in dikkatini çekemediği gibi.”

Oğulcan Kırca’nın yönettiği, Levent Kırca’nın baş rolde oynadığı ”Son İstasyon”, bir demir yolu memurunun ailesinin isteğiyle İstanbul’a düşen hüzün ve mizah yüklü hayatlarını, etkileyici bir şekilde anlatırken, gerçekçi bir Türkiye panaroması çiziyor.

Kağan Erturan’ın yönettiği, Ezgi Asaroğlu, Nihat Altınkaya, Sivga Erez ile Hakan Vardar’ın oynadığı ”En Mutlu Olduğum Yer”, İstanbul’dan, en mutlu oldukları yer olan İzmir’in Foça ilçesine gitmek için yola çıkan iki sevgilinin, yol boyunca yaşadığı maceraları ve kendilerini takip eden mafyadan kaçışlarını izleyiciye sunuyor.

Haftanın son yerli filmi olan Şenol Sönmez’in yönettiği ve Paşhan Yılmazel, Eray Türk, Çağlar Çorumlu ile Merve Sevi’nin rol aldığı ”Rina”, ada ve insanın yalnızlığı benzeşmesinden doğan bir metaforu yansıtıyor. Rina, insanların hayalleri için yaptığı fedakarlıkları irdeliyor.

-SAADET IŞIL AKSOY ”AŞKIN YAŞI YOK”DA-

Bart Freundlich’in yönettiği ”Aşkın Yaşı Yok” adlı filmde, Catherine Zeta Jones, Justin Bartha ile Steve Antonucci oynuyor.

Saadet Işıl Aksoy’un da rol aldığı filmin konusu şöyle:

”Sandy, 40 yaşına yeni basmış, iki çocuk annesi güzel bir kadındır. Pasta yapmak, sandviç hazırlamak, çocukları okula bırakmak gibi birçok işi aynı anda yürütme konusunda uzmanlaşmıştır. Kocasının onu aldattığını öğrenince, yeni bir hayata başlamak üzere New York’a taşınır. Orada 24 yaşındaki, üniversiteden yeni mezun olmuş, Aram Finkelstein’la tanışır.”

-”ŞARK OYUNLARI”-

Kamen Kalev’in yönettiği Bulgaristan yapımı ”Şark Oyunları”, Sofya’da saldırıya uğrayan bir Türk aile ile kardeş iki Bulgar genç üzerinden yabancılaşma ve ırkçılık üzerine bir hikayeyi anlatıyor.

Christo Christov, Saadet Işıl Aksoy, Hatice Aslan ile Ovanes Torosian’nun baş rolleri paylaştığı film, özetle şöyle:

”Birbirinden kopan iki kardeşin kaderleri, ırkçı bir baskında buluşur. Kardeşler karşı saflardadır. Georgi, Neo Nazi bir gruba yeni dahil olmuş ve saldırılardan birine katılmıştır. Abisi Itso ise saldırıya uğrayan Türk aileyi kurtarır. Georgi’den artık daha büyük saldırılara katılması beklenmektedir ancak Georgi bu hareket içerisindeki yerini sorgulamaya başlamıştır”
Walt Becker’in yönettiği ve Matt Dillon, Robin Williams, John Travolta ile Kelly Preston’un oynadığı ”İki Babalık” filminin konusu ise söyle:

”Altı yaşında ikiz çocukları olan boşanmış bir baba ile çapkın arkadaşı, iki çocuğun bakımı ve sorumluluğu iki hafta boyunca üzerlerine kalınca çareyi hep birlikte bir yaz kampına katılmakta bulurlar. Yaz kampının yöneticisi Barry, ikizlerle birlikte kampa gelen adamların aslında sevgili olduklarını ve ikizleri evlat edindiklerini düşünür ve takibe alır.”

Jon Harris’in yönettiği, Michael J. Reynolds, Shauna Macdonald, Jessika Williams ile Douglas Hodge’un oynadığı ”Cehenneme 2 Adım” adlı gerilim filminde ise hikaye şöyle gelişir:

”Dehşet verici bir mağarada kalan Sarah, içeride olup bitenleri anlatamayacak haldedir. Yaşananları tek bilen Sarah olduğu için yetkili ekipler, onu tekrar mağraya girmeye zorlarlar. Sarah’ı korku dolu anlar beklemektedir.” (aa)

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir