Beyin Kanserinin Genetiği Çözüldü

Beyin Kanserinin Genetiği Çözüldü

Amerikalı bilimadamları, ilk tamamlanmış beyin kanseri hücre hattının genomik sırasını tamamladılar.

California Üniversitesi Jonsson Kapsamlı Kanser Merkezi’nde görevli bilimadamlarına göre, bu başarı daha etkili ve daha az toksik olan ilaçların geliştirilmesi için yeni moleküler hedeflerin saptanmasına yardım edebilir ve kanserli hasta için kişiselleştirilmiş tedavilere imkan tanıyabilir.

Gen sırası, dünya çapında binden fazla laboratuarda tetkik edilen “U87” olarak isimlendirilen gliyoblastom üzerinde yapıldı. Araştırmacılar, baştan başa incelenen beyin kanseri hücre hattını kullandı, çünkü bunun genom sırası bilimadamlarına bulgularını yeniden yorumlamalarını sağlayacak ve belki de yeni araştırmalara teşvik edecek.

PLoS Genetics isimli dergide yayınlanan rapora göre, en son yapılan araştırmayla, beyin kanseri hücre hattının sıralaması bir aydan daha kısa sürdü ve yaklaşık 35 bin dolara maloldu. Araştırmacılar, tüm DNA sırasının çözülmesinin çok karmaşık ve maliyetli olduğunu belirttiler.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir