Bu kanser türlerine dikkat

Bu kanser türlerine dikkat

Kanser, Türkiye’de ve dünyada yaşam kaybına yol açan önde gelen nedenlerden biri…

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre 2005 yılında 7.4 milyon insan kanser nedeniyle yaşamını yitirdi. Bu sayının 2015’de 9 milyona, 2030’da 11.5 milyona yükselmesi bekleniyor.

En yaygın türlerinden olmasalar da, hayati risk taşıyan bu kanser türleri ve sinsi belirtileri hakkında bilgi edinip, sağlığınızı ihmal etmeyin.

Tiroid kanseri
Tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesiyle ortaya çıkıyor. Genellikle boyunda bir kitle veya tiroid bezi içinde bir nodül olarak görülüyor. Kadınlarda görülme oranı, erkeklere göre daha fazla. Çocuklukta radyasyona maruz kalan ve kilo problemi olanlar risk grubuna giriyor. Farklı türleri bulunuyor. Doğru tanı ve tedavi uygulandığında iyileşme başarısı yüksek bir kanser türü olarak tanımlanıyor.

Pankreas kanseri
Pankreastaki sağlıklı hücreler kontrol dışı çoğalarak tümörleri oluşturuyor. Bu kanser türü genellikle 40 ila 60 yaş arasındaki kişilerde görülüyor. Sigara tüketimi ve aile öyküsü de diğer risk faktörleri. Belirtileri erken dönemde mide bölgesinde dolgunluk, rahatsızlık hissi ve iştahsızlık, aniden ortaya çıkan şeker hastalığı, ileri dönemde ise karında şişlik, şiddetli karın ve sırt ağrısı, sarılık ve kilo kaybı olarak sıralanabilir. Erken dönem belirtilerinin başka hastalıklarla karıştırılması ne yazık ki erken tanı ihtimalini azaltıyor.

Beyin tümörleri
Her yaş grubunda görülen bu tür; beyin, çevre dokular ve kafatası içine doğru büyüyen tümörleri kapsıyor.

Lenf kanseri
En sık lenf bezlerinde görülen bu kanser türü, vücudun birçok yerinde bulunan lenfatik yapı sebebiyle herhangi bir bölgede de ortaya çıkıyor. Belirtileri arasında ağrısız büyüyen ve çoğalan lenf bezleri, sebebi bilinmeyen ateş, kilo kaybı, gece terlemesi, sürekli yorgunluk, öksürük, solunum problemi ve göğüs ağrısı, karında şişlik ve ağrı dışında kaşıntı da sayılabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, HIV ve Hepatit C gibi bazı virüslere sahip olmak, ailede kanser öyküsü olması, tarım ilaçları, radyasyon ve kimyasal maddelere uzun süre maruz kalmak da lenf kanseri riskini artırıyor. Lenf kanseri için saydığımız bu belirtiler sizde de bulunuyorsa ve 2 hafta içinde düzelmezse bir uzmana başvurun.

Gırtlak kanseri
Gırtlak bölgesindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalarak tümör haline gelmesiyle oluşuyor. Sigara içen erkeklerde daha çok görülüyor. İlk belirtileri ses kısıklığı ve ses kalitesindeki değişme. Boğazda takılma hissi, boğazdan kulaklara yansıyan ağrı; ileri safhalarda nefes darlığı, yutma güçlüğü, kanlı balgam gibi belirtiler mevcut. Sigara ve aşırı alkol tüketimi, bu iki zararlı maddenin birlikte alınması, kötü beslenme, kişide reflü şikâyeti olması ve bazı meslek alanları (petrol ve boya sanayi) risk faktörleri arasında sayılabilir. Korunmak için sağlıklı beslenin, sigara ve alkolden uzak durun. İki haftayı geçen ses kısıklıklarında mutlaka doktora başvurun.

Ağız kanserleri
En sık ağız tabam ve dilde oluşuyor. Erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha fazla görülüyor. Ağız içinde ve dudakta kırmızı beyaz leke ve yaralar, sebepsiz diş kayıpları, yutma güçlüğü, kulağa vuran ağrı, boyunda şişlik ve kitle ortaya çıkması gibi belirtiler gösteriyor. Tütün kullanımı, aşırı alkol tüketimi, güneş ışınları, ailede kanser öyküsü, baş – boyun kanseri tedavisi görmüş olmak, diş tedavisini aksatmak risk faktörleri arasında sayılabilir…

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir