Cenevre görüşmeleri olumlu geçti

Cenevre görüşmeleri olumlu geçti

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, İsviçrenin Cenevre kentinde BM gözetiminde gerçekleşen 4. tur görüşmelerin ikinci gününde, rejim ve muhalefet heyetleriyle ayrı ayrı görüştü. Mistura, Beşar Esad rejimi ve muhalefetten geçiş yönetimi, anayasa hazırlanması ve seçim süreci konularında ayrıntılı görüşlerini bildirmelerini istedi.

Mistura, Beşşar Caferi başkanlığındaki rejim heyetiyle yaklaşık 1,5 saat görüştükten sonra basın mensuplarına yaptığı kısa açıklamada, görüşmelerin devam edeceğini söyledi.

Ardından Caferi, Mistura ile görüşmelerin gündemine ilişkin prosedürlerini ele aldıklarını ve BM Temcilcisinin kendilerine bu konuya dair bir belge sunduğunu açıkladı. Caferi, belgeyi inceledikten sonra Misturaya yanıt vereceklerini ifade etti.

Mistura ardından, Nasır el-Hariri başkanlığındaki muhalefet heyetiyle bir araya geldi.

GÖRÜŞMELER OLUMLU GEÇTİ

Görüşmenin ardından Hariri basına yaptığı açıklamada görüşmelerinin olumlu geçtiğini söyledi. BM Temsilcisinin heyete, geçiş yönetimiyle ilgili olumlu fikir ve öneriler sunduğunu söyleyen Hariri, Mistura, geçen dönemden daha hevesliydi. dedi.

Hariri, Siyasi geçişle ilgili spesifik adım veya önlemler henüz yok. ifadesini kullanarak, detayların ilerleyen günlerde konuşulmasını beklediğini, görüşmelerin formatının ise henüz belirlenmediğini dile getirdi.

Rejimin devlet televizyonu muhabirinin Uluslararası camia terörle mücadeleyi öncelik alırken, siz Beşşar Esadın gitmesi ve siyasi geçiş hakkında konuşuyorsunuz. yorumu üzerine, Hariri şu cevabı verdi:

Benim gördüğüm uluslararası camianın terörle mücadelede rejimle işbirliği yapmak istediği değil. 2013ün sonundan itibaren biz de terörizmle mücadeleyi gündemimize aldık. Özgür Suriye Ordusu, binlerce şehit verdi. Şimdi rejim, PYD ve DEAŞ ile işbirliği yapıyor. Cephelerini aynı anda açıyorlar. Şimdi Özgür Suriye Ordusu, Esed, İran devrim muhafızları, İran ile ilişkili milisler, Hizbullah ve PYD, DEAŞ ve El Kaide ile aynı anda mücadele ediyor. Siyasi geçiş, terörizmle mücadele edecek yetkileri bir arada toplayacak. Şu anda hepimiz kimin terörü desteklediğini biliyoruz. bugün Misturadan duyduğumuz öneriler, sizin söylediklerinizden tamamen uzak.

TARAFLARDAN ÖNERİLERİ İSTENDİ

Mistura rejim ve muhalefetten, BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararında geçen geçiş yönetiminin kurulması, Anayasanın hazırlanması ve adil seçimlerin düzenlenmesi konusundaki ayrıntılı görüşlerini istedi.

Mistura, söz konusu üç konuyu, ard arda birer gün ayırarak ele almayı önerdi.

Rejim ve muhalefet ise yanıtlarını vermek için zaman talep etti.

BMGK kararı, anayasa ve seçim sürecinin tam yetkili geçiş yönetimi tarafından ele alınmasını öngörüyor. Ancak Misturanın, söz konusu başlıkları aynı anda Cenevrede masaya yatırmak için hazırlık yaptığı biliniyordu.

DOĞRUDAN GRÜŞMELER

Muhaliflerin, zaman kaybını önlemek için rejimle doğrudan görüşmelerin başlaması talebini Misturayla yeniden ele aldığı öğrenildi.

Görüşmeye katılan muhalif bir kaynak,

Mistura, yüzyüze görüşme konusunu rejim heyetine kendisinin ilettiğini söyledi. Ancak Mistura, Caferinin buna yanıt olarak Biz onlarla doğrudan görüşebiliriz. Fakat muhalefeti kim temsil ediyor kimle görüşeceğiz şeklinde tepki gösterdiğini aktardı. Rejim, Kahire ve Moskova yönetimine yakın grupların varlığını istismar ederek bizim temsil gücümüzün olmadığı şeklinde bir oyalamaya girdi. dedi.

BM Suriye Özel Temsilciliği sözcülerinden Michael Content de basına yaptığı açıklamada, Özel Temsilci, şu ana kadar tarafların bu kadar kısa süre içinde aynı odada oturmak için istek göstermesinde memnun. ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin doğrudan görüşmelerin ne zaman yapılacağına ilişkin sorusu üzerine Content, ifadesine şöyle açıklık getirdi:

özel temsilci Cenevredeki bütün tarafların doğrudan görüşmesini elbette ki ister. Bu bir arabuluculuk süreci ve zaten Özel Temsilci de gelişmelerin doğrudan görüşmelere geçmesi için bu süreçte çabalarına devam ediyor.

Content, Misturanın hafta sonu Kahire ve Moskova yönetimine yakınlığıyla bilinen gruplarla görüşeceğini kaydetti.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir