Dizlerde öpüşseler hamile kalacaklar

Dizlerde öpüşseler hamile kalacaklar

Türkiye’de 2 milyon kişi kısırlık sorunu yaşıyor ama Türk dizilerinde her ilişkiye giren hamile kalıyor. Uzmanlara göre ise…

‘Yeşilçam klasiği’ senaryolar 2010 yılında olmamıza rağmen hala değişmedi. Türkiye’de 2 milyon kişi kısırlık sorununu yaşarken, senaristler sadece bir kez cinsel beraberliğin ardından ortaya çıkan ‘aşk meyveleri’ni hemen hemen her dizide konu ediyor.

Uzmanlara göre; bir kadının çok sağlıklı bir yumurtası, erkeğin de güçlü ve kalitesi bir sperm dizimi olsa da tek gecede hamile kalmak kolay değil. Gün aşırı düzenli ilişki yaşayan bir çiftin bir ay içinde hamile kalma ihtimali bile yüzde 20 civarında. Oysa, Aşk ve Ceza’da Yasemin (Nurgül Yeşilçay), hayatında ilk kez hiç tanımadığı Savaş (Murat Yıldırım) ile birliktelik yaşadı. Bir ay sonra test yaptı, sonuç pozitif. Yine Ezel dizisinde Eyşan (Cansu Dere) Ömer ile yaşadığı bir gecenin ardından çocuk sahibi oldu. Unutulmaz’da Eda (Özlem Yılmaz), Harun (Serhan Yavaş) ile Ömre Bedel’de Ömür (Begüm Birgören) Cesur (Murat Han) ile birlikte olduktan sonra hamile kaldı. Bazı senaryolarda da tecavüz sonucu hamilelik yaşanıyor. Bir Bulut Olsam’da Mustafa’nın (Engin Akyürek) tecavüz ettiği Narin (Melisa Sözen), Küçük Kadınlar’da Timuçin’in (Kemal Pekser) zorla birlikte olduğu Elif (Ekin Türkmen) de o gecelerden sonra anne olanlardan. Uzmanlara göre bu kurgu çocuk sahibi olmak isteyen çiftleri de olumsuz etkiliyor. Kendilerini dizideki karakterlerle özdeşleştiren çiftler, ‘Bu kadar kolaysa biz niye yıllardır bir çocuk sahibi olamıyoruz?’ diye soruyor.

‘Kaza kurşunu’ yalanı
MEDICAL Park Bahçelievler Hastanesi Tüp Bebek Merkezi ve Kadın Doğum Bölümü Direktörü Doç. Dr. Kadir Savan’a göre, adetleri düzenli olan bir kadının tek bir ilişki sonucu hamile kalma şansı çok düşük. Çünkü hamile kalabilmek için yumurtlama dönemine uygun zamanda cinsel ilişkide bulunmak gerekiyor. 30 günlük bir adet siklusu dönemine rastlama şansı yüzde 10 civarında. Her yaşta hamilelik yaşanabileceğini söyleyen Savan, ‘Ancak 18-30 yaş aralığı gebelik şansının en yüksek olduğu dönemdir. Bu dönemde yumurta kalitesi iyidir. ådet siklusunun 12-17. günleri arası yumurtlama olduğundan, cinsel ilişki sonrası hamilelik şansı en yüksektir. Çiftlerin haftada en az iki kez cinsel ilişkiye girmeleri hamilelik oranını artırmaktadır’ diye konuştu.

SPERMİN KALİTESİ ÖNEMLİ
İstanbul Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Asena Ayar da tek bir ilişki sonucu hamile kalabilmek için spermin kalitesinin oynadığı role dikkat çekti. Ayar, spermin yüksek standartlarını ‘Gelen meninin 2-6 mililitresinde 20 milyondan fazla sperm sayılmalı, ileri doğru hareketli sperm oranı yüzde 50’nin üzerinde olmalıdır. Normal morfolojide de toplam sperm sayısı 40 milyonun üzerinde seyretmeli’ sözleriyle açıkladı.

9-14’üncü günler yüksek ihtimal
KADININ hamile kalmak için en verimli günleri, yumurtlamanın olduğu gün ve bu tarihten 5 gün öncesidir. Bu günleri bulmak için öncelikle yumurtlama gününün nasıl hesaplanacağını bilmek gerekir. Yumurtlama günü adet döngüsünden (kadında adet kanamasının ilk gününden diğer adet kanamasının ilk gününe kadar geçen süre) 14 gün çıkarılarak bulunur. ådet döngüsü 28 gün olan bir kadında yumurtlama 28-14= 14. gündür. Bu tarih ve 5 gün öncesi ise hamile kalmak için en uygun günlerdir. Yani, hamile kalmak için en uygun günler 9-14. günlerdir. Ancak her kadın 28 günde bir adet olmaz. Eğer kadın 30 günde bir adet oluyorsa, yumurtlama 30-14= 16. adet döngüsü günüdür. Bu kadında 11-16. günler hamile kalmak uygundur.

Yumurta en fazla 1 gün dayanıyor
SPERM hücreleri genital kanalda 48-72 saat arası canlı kalabilir; yumurta hücresi ise yumurtlamadan sonra yalnızca 12-24 saat yaşayabilir. Yumurta ayda bir tek gün ortaya çıktığından ve sadece 24 saat yaşadığından ilişki sıklığının kadınlar açısından bir önemi yoktur. Bu nedenle yumurtlama olduğu anda spermlerin yumurta hücresini, fal-lop tüpü içinde (kanalda) bekliyor olmaları veya kısa zamanda oraya ulaşmaları gerekir. (Akşam)

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir