Doğalgazda Sürpriz İndirim

Doğalgazda Sürpriz İndirim

Doğalgaz’da 2 güzel haber geldi. Biri Şubat’ta zam olmayacağı ikincisi ise Rusya’nın Türkiye’ye 400 milyon dolarlık indirim yaptığı haberi.

Doğalgazda sürpriz indirimRusya’nın Türkiye’ye sattığı doğalgazın fiyatında yüzde 6 indirim yaptığı öğrenildi. Bu indirim ekonomimizi 400 milyon dolarlık yükten kurtaracak.

BUGÜN, önümüzdeki dönemde doğalgaz zammına ihtiyacı ortadan kaldıracak bir bilgiye ulaştı. Hükümet, Rusya’ya nükleer santrali ihalesiz olarak birlikte yapma imkanı tanımaya hazırlanırken, Rus tarafının da 5 yıldır yanaşmadığı fiyat revizyonunu nihayet yaptığı ve 1 Ocak 2010’dan geçerli olmak üzere Türkiye’ye yüzde 6’lık indirim sağladığı öğrenildi.

400 MİLYON DOLAR

Yüzde 6’lık indirimin Türkiye’yi yılık 400 milyon dolarlık bir maliyetten kurtaracağı ve kış aylarında üretici ve vatandaş üzerinde birikebilecek yükü ortadan kaldıracağı kaydedildi. Rusya’nın Türkiye’ye ikinci iyi niyet adımı da “al ya da öde” konusunda oldu. Türkiye, 2009 yılında Mavi Akım kontratında al ya da öde yükümlülüğüne girmişti. Yani taahhüt edilen miktarda gazı alamamış, ancak kontrat gereğince parasını ödemek durumunda kalmıştı. Bu yükümlülüğün ötelenmesi için Rusya’dan bir adım beklendiği ifade edilmişti.

PAÇAL SİSTEME GEÇİLDİ

Rus tarafı, öteleme yapma yerine başka bir metodu tercih ederek Türkiye’nin elini büyük ölçüde rahatlattı. Edinilen bilgiye göre, al ya da öde, Rusya ile yapılan her kontratta ayrı ayrı değerlendiriliyordu. Buna karşın Mavi Akım’daki sorun sebebiyle Rus tarafı Türkiye kontratlarında bir paçal sistem yarattı. Yani Batı hattı ile Mavi Akım gazları bir arada değerlendirildi ve böylece Türkiye Mavi Akım kaynaklı tazminat yükümlülüğünden önemli ölçüde kurtuldu. Bu da ekonomi üzerinde oluşabilecek ciddi bir yükün daha ortadan kalkması şeklinde değerlendirildi.

Şubatta zam yok

Bulgaristan’da temaslarda bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan şubat ayında doğalgaza yapılması planlanan zam iddiaları yalanladı. Doğalgazdaki fiya artışına katlanmaya devam edeceklerini belirten Erdoğan, gazetelerde yer alan doğalgaz zam haberlerinin doğru olmadığını söyledi. Erdoğan, “Şu anda gündemimizde böyle bir şey yok. Eğer zam yapılacaksa yapacağımız zaman, bunu artık bakanım da açıklamayacak bizzat ben açıklayacağım” dedi.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir