Doğuştan Şanslıyım Diyordu

Doğuştan Şanslıyım Diyordu

İstanbul sosyetesinin en güzel kadınlarından 38 yaşındaki Ceyla Gölcüklü’nün pankreas kanserine yenik düşmesi üzüntü yarattı

Son günlerinde kimseyle görüşmek istemeyen Gölcüklü’nün son sözleri yürek burktu, “Beni böyle görmesinler, fotoğraflarımdaki halimle hatırlasınlar”

Ceyla Gölcüklü 38 yaşında pankreas kanserine yenik düştü. Dün kötü haberi alan yakınları ve sosyetenin tanınmış isimleri Amerikan Hastanesi’ne adeta akın etti. Ancak hepsi ‘Böyle bir hastamız yok’ diyerek geri çevrildi.

Gölcüklü Ailesi, hastane yönetimine talimat vermişti. Çünkü Ceyla’nın son isteği buydu, “Herkes beni fotoğraflardaki gibi hatırlasın” demişti. 14 gündür hastanede tedavi altında tutulan ve son 6 gün dayanılmaz ağrıları yüzünden ilaçla uyutulan sosyetik güzel bu dönemde kimseyle görüşmedi. En yakın arkadaşının bile telefonunu açmayan Gölcüklü 2 yıldır bir ayrılıp bir barıştığı sevgilisi Zeki Tanyeri’yi de görmek istemedi. Durumu ciddileştiğinde bile bunu kızı Lara’dan da ‘üzülmesin’ diye saklamayı tercih etti.

Hastalığı nedeniyle aşırı zayıflayan Gölcüklü pankreas kanserinin son evresindeyken tedaviye başlamış, bunun için ABD’nin yolunu tutmuştu. Ancak umut dolu macerası sadece 3 ay sürdü. Doktorlar ‘Sizin için yapacağımız bir şey yok. Maalesef hastalığın son evresindesiniz’ dedi. İstanbul’a dönen Gölcüklü, arkadaşlarının ısrarıyla çok sevdiği Cannes’a gitti. Ancak bu tatil de moralini düzeltmedi.

Kendini eve kapatarak sadece annesi Tülin ve ağabeyi Şevket ile görüştü. Onun gözlerden uzak sadece birkaç ay sürdürdüğü bu yaşamı Amerikan Hastanesi’nde son buldu. Şiddetli ağrılarına dayanamayınca ilaçla uyutulan Gölcüklü amansız hastalığa yenik düştü.

Kızına psikologlar söyledi

15 yaşındaki kızı Lara’ya da bu kötü haber psikologlar yardımıyla açıklandı. 2 yıllık sevgilisi Zeki Tanyeri ise önceki gün internet sitelerine düşen ölüm haberiyle birlikte soluğu hastanede aldı. Ama o da Gölcüklü ailesinin isteği doğrultusunda sevgilisini göremeden hastaneden ayrılmak zorunda kaldı. Halen Amerikan Hastanesi’nde tutulan Ceyla Gölcüklü’nün kaybı ailesinin isteği üzerine resmen açıklanmadı.

Pankreas kanserinin erken teşhisi imkansız

Prof. Dr. Abdullah Sağlam (Haydarpaşa Numune Hastanesi Genel cerrahi Klinik Şefi) hastalığı şöyle anlattı: “Pankreas kanserinde tümör çok agresiftir ve vücutta hızla yayılırlar. Tedavide başarı şansı çok yüksek değildir. Geç belirti verir, çok sinsi bir hastalıktır. Hastalığın erken teşhisi çoğu zaman mümkün değildir. Pankreas kanserden ölümlerde ilk 4’ün içindedir. Özellikle sarılık, bel ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı ve nedensiz karın ağrıları belirtiler arasında sayılabilir. Tartışmalı olsa da alkol, şişmanlık ve pankreas iltihabı hastalığı tetikleyen faktörler arasındadır. Pankreas kanserine en hazırlayıcı etken sigaradır. Sigara içen biri içmeyenlere göre iki misli daha fazla pankreas kanseri riski taşır. Pankreas kanseri hızlı ilerlediği gibi hızlı da tekrarlar. Hastalığa yakalanan kişilerde 5 yıllık sürede yaşam şansı yaklaşık yüzde 20’dir.”

HASTALIĞIN ÜNLÜ KURBANLARI

Galatasaray Eski Başkanı Özhan Canaydın, Gazeteci Ufuk Güldemir, Eski Enerji Bakanı Ersin Faralyalı, sanatçı Osman Yağmurdereli, prodüktör Arif Mardin, İtalyan tenor Luciano Pavarotti, Amerikalı aktör Patrik Swayze yakalandıktan kısa bir süre sonra hayatlarını kaybettiler.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir