Elden kira alan evsahipleri yandı!

Elden kira alan evsahipleri yandı!

Elde edilen kira gelirini vergi dairesine bildirmeyen mülk sahipleri, benzer yöntemlerle tespit edilecek.

Adana Vergi Dairesi Başkanlığı, elde ettiği kira gelirini vergi dairesine bildirmeyen mülk sahiplerini, elektrik, su ve tapu idaresi kayıtlarının yanı sıra kiracılarla yaptığı görüşmelerle tespit ediyor.

Adana Vergi Dairesi Başkanı Serdar Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2009 yılında elde ettiği mesken kira geliri 2 bin 600 lira istisna tutarını aşanlar ile işyeri kira geliri elde edenlerin gelir vergisi beyanlarını 25 Mart 2010 tarihine kadar bağlı oldukları vergi dairelerine bildirmeleri gerektiğini hatırlattı.

Aksoy, beyan dönemi öncesinde, kira geliri elde edenlerin tespiti ve doğru beyanda bulunmalarına yönelik araştırmaların tamamlandığını, bu çalışmalarda elektrik, su ve tapu idarelerinin kayıtlarının yanı sıra kiracılarla yapılan görüşmelerin dikkate alındığını bildirdi.

Adana il merkezinde, 8 bin 972 kişinin 10 bin 213 gayrimenkulden kira geliri elde ettiğinin belirlendiğini ifade eden Aksoy, “Eylül 2009 ayı itibariyle gayrimenkul sermaye iradı elde eden mükellef sayısı 9.270 iken, bu yıl yapılan çalışmalarda bu sayı son tespitlere göre 9.454’e ulaştı. Kira geliri elde edenlerin yüzde 15’inin de Adana ilinde ikamet etmedikleri belirlendi” dedi.

Aksoy, yapılan çalışmalar sırasında 12 adet gayrimenkulden 42 bin lira kira geliri elde eden bir kişi ile 7 ve üzerinde gayrimenkulden kira geliri elde eden 5 kişinin bu gelirlerini hiç beyan etmediğinin tespit edildiğine dikkati çekti.

Aksoy, 2 bin 600 liraya kadar olan kira gelirlerinin vergi istisnasına tabi olduğu ancak, beyanda bulunmayanların bu imkandan faydalanamadıklarını bildirdi.

Aksoy, Maliye Bakanlığı’nca yapılan düzenleme ile 1 Kasım 2008 tarihinden itibaren, konutlarını kiraya verenlerden her bir konut için aylık 500 lira ve üzerindeki kira geliri elde edenlerin tahsilatlarını banka veya posta idareleri kanalı ile yapma mecburiyeti getirildiğini anımsatarak, “Bu mecburiyete uymayanlar ise 250 liradan az olmamak üzere her bir kira bedelinin yüzde 5’i tutarında özel usulsüzlük cezası ile karşı karşıya kalacaklar” dedi.

Yaklaşan beyan dönemi nedeniyle eksik beyanda bulundukları tespit edilen ya da hiç beyanda bulunmayanlarla görüşmelerin başladığını belirten Aksoy, “Vergide gönüllü uyum projesi kapsamında hiç beyanda bulunmayanların beyanda bulunmalarına, eksik beyanda bulunanların ise ikmal etmelerine imkan tanınmaktadır” diye konuştu.

Aksoy, her zaman olduğu gibi bu çalışmalarda da asıl hedeflerinin ceza kesmek değil, mükellef haklarını gözeterek mükellef odaklı hizmet anlayışı çerçevesinde vergi kayıp ve kaçağı ile hakkız rekabeti önlemek olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu nedenle istisna tutarlarının üzerinde kira geliri elde eden mükelleflerimizin kendi durumlarını yeniden gözden geçirerek, doğru beyanda bulunmaları, eksik beyanda bulunanların ise beyanlarını düzeltmelerini bekliyoruz…

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir