İnsansız Otomobil Çalışmalarının Bir Yenisi de Almanyadan Geldi!

İnsansız Otomobil Çalışmalarının Bir Yenisi de Almanyadan Geldi!

Daha önce Google’un insansız otomobil çalışmalarını ayrıntılı olarak Donanımhaber anasayfasında okumuştunuz. Heyecan verici bu gelişmeden sonra bir haber de Almanya’dan geldi. Alman bilim adamları insansız otomobile daha da yakınlaştıklarını açıkladılar.

Bir grup Alman bilim adamının ortak yürürttüğü çalışmayla ortaya çıkarılmak istenen insansız otomobile MadeInGermany yani kısaca MIG adı verilmiş. Kullanıcılar otomobillerine cep telefonu veya Ipad aracılığıyla çağrı gönderecek ve bu çağrıyı alan MIG, kullanıcısının yerini algılayarak en kısa ve verimli güzergahı belirleyecek. Çok fazla sayıdaki sensörleri yardımıyla çevresindeki otomobilleri, bisikletleri,yayaları algılayacak ve sorunsuz bir şekilde kullanıcısına ulaşabilecek. Belirli bir anda kullanıcılar otomobilin kontrolünü almak isterlerse, yine cep telefonu veya başka mobil aygıtlar aracılığıyla bunu başarabilecekler.

Projeyi yürüten bilim adamlarına göre MIG sayesinde otomobil paylaşımı kavramı ortaya çıkacak, bu da Berlin gibi şehirlerde otomobil sayısını %80′e kadar azaltabilecek. İlerleyen zamanarda MIG ile ilgili daha fazla ayrıntının açıklanması bekleniyor.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir