Kurban Derilerini İç etmişler

Kurban Derilerini İç etmişler

Kurban kesim ihalesindeki vurgunun ardından kurban derilerine de yolsuzluk bulaştı. THK Başkanı gözaltına alındı…

Kurban kesim ihalesindeki vurgunla ilgili başlatılan soruşturma genişliyor. Yaklaşık 200 bin kurbanın kesilmiş gibi gösterilmesinin ardından kurban derilerine de yolsuzluk bulaştı. Türk Hava Kurumu’nun, Mehmetçik Vakfı adına kesilmiş 156 bin kurban derisinde usulsüzlük yaptığı iddia ediliyor.

Türkiye Mehmetçik Vakfı, LÖSEV ve Deniz Feneri Derneği’nin vekaletle kurban kesimlerine yönelik yolsuzluk soruşturması derinleşiyor. Hayırsever vatandaştan parası toplanan yaklaşık 200 bin hayvana kesilmiş gibi makbuz düzenlenmesinin ardından şimdi de kurban derileriyle ilgili bir skandal ortaya çıktı. Türk Hava Kurumu’nun (THK) Başkanı emekli Tümgeneral Osman Yıldırım, deri yolsuzluğu nedeniyle gözaltına alındı. Kurban derilerini toplamakla yetkili THK’nın, Mehmetçik Vakfı adına kesilmiş 156 bin kurban derisinde usulsüzlük yaptığı ileri sürülürken, THK’nın sahte belgeler hazırladığı ve bazı sözleşmelere Kurban Bayramı sonrasının tarihini attığı iddia ediliyor. Soruşturmada ayrıca, Mehmetçik Vakfı’nın büyükbaş hayvanı 650 lira gibi fahiş bir fiyata kestirdiği ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Kurban Bayramı öncesi başlatılan soruşturmada polisin, 10 ilde Kurban Bayramı’nda kesim yaptığını öne süren MAY-ET ve YAVUZ-ET gibi firmaları takibe aldığı öğrenildi. Hayırseverlerden bağış kurbanı alan LÖSEV, Mehmetçik Vakfı ve Deniz Feneri Derneği adına vekaletle kurban kesen firmaların et kombinaları kamera ile izlendi. 20 Aralık’ta başlatılan operasyonda 56 kişinin yakalanmasının ardından dün THK Başkanı Yıldırım’la birlikte 6 şahsın daha gözaltına alınmasıyla zanlıların sayısı 62’ye yükseldi. Operasyonda gözaltına alınanlar arasında Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Cengiz Ergün, LÖSEV Başkanı Dr. Üstün Ezer, Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz ve Türkiye Odalar Borsalar ve Birliği Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, din görevlisi Cemil U. ile noterler Gürsel Ü. ve Vahdettin Y. de bulunuyor. Mehmetçik Vakfı’nın 156 bin, LÖSEV’in 52 bin, THK’nın ise 4 bin kurban kesimi için firmalarla anlaştığı saptandı.

Soruşturmada vekaletle kurban kesimlerinin yanı sıra kurban derilerinde de yolsuzluk yapıldığı tespit edildi. Mehmetçik Vakfı adına kesilmiş gösterilen kurbanların derilerinin kağıt üzerinde Türk Hava Kurumu’na verilmiş gibi kaydedildiği, ardından derilerin fason bir firmaya satılmış gibi belgelendiği ileri sürülüyor.

Polisin THK’dan derilerle ilgili belge istemesi üzerine ise gariplikler yaşandığı ortaya çıktı. THK yetkililerinin sahte belge hazırlama çabasının teknik takibe düştüğü iddia edildi. Yapılan incelemede, sahte evrak düzenlendiği ve fason faturalar kesildiği soruşturma dosyasına girdi. THK’nın ihale sürecinde üç firmadan ayrı ayrı teklif alması gerekirken sahte belge düzenleyerek, aynı firmadan üç teklif alınmış gibi gösterdiği öne sürüldü. Belgelerdeki tarihlerin birbirini tutmadığı da anlaşıldı. Bir sözleşmedeki tarihin yanlışlıkla Kurban Bayramı sonrasına atılması büyük dikkat çekti.

Kurbanınız kesildi, Allah kabul etsin!

Mehmetçik Vakfı ve LÖSEV’in vekaletle kurban kesimi yatırdıkları firmalara fahiş fiyatla kurban kestirdiği de iddia edildi. Mehmetçik Vakfı’nın büyükbaş kurban başına 650 liraya, LÖSEV’in ise kesim başına 450 liraya anlaştığı saptandı.

Vekaletle kurban kesim ihalesini alan firmaların, vekalet veren vatandaşlara bir de mesaj çektiği ortaya çıktı. Firmanın bağışta bulunan hayırseverlere, “Kurbanınız İslami usullere göre kesildi. Allah kabul etsin” şeklinde mesaj gönderildiği anlaşıldı.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir