Nexus S en kral ceplere karşı

Nexus S en kral ceplere karşı

Google Nexus S, kral ceplerle karşı karşıya!

Google Nexus S’i, iPhone 4, Galaxy S ve Desire HD ile karşılaştırdık! Sizce hangisi daha iyi?

Google Nexus S, Google ve Samsung tarafından geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Telefonun 20 Aralıkta İngiltere’deki mağazalarda yerini alması bekleniyor.

Peki Google’ın uzun zamandır beklenen cebi Nexus S’in diğer telefonlardan ne gibi farkları var? Bu yazımızda Google Nexus S’i, HTC Desire HD, Apple iPhone ve Samsung’un kendi Galaxy S’iyle sizler için karşılaştırıyoruz.

İşletim sistemi

Google Nexus S, kutusundan Android 2.3 Gingerbread işletim sistemiyle çıkıyıor.

HTC Desire HD ve Samsung Galaxy S de bilindiği gibi Android üzerinde çalışıyor. Galaxy S, Eclair 2.1 sürümünü kullanırken Desire HD Froyo 2.2 ve HTC’nin Sense ara yüzünü kullanıyor. iPhone 4 ise tabi ki Apple’ın kendi iOS 4’üne sahip.

İşlemci

Desire HD, 1 GHz Qualcomm Snapdgragon 8255 işlemciye sahip. Samsung Galaxy S ve Google Nexus S ise 1GHz ARM Cortex A8 çip’i üzerinde barındırıyor. Apple iPhone 4, Apple’ın kendi 1GHz ARM Cortex A8 tabanlı saat hızı düşürülmiş A4 çipini kullanıyor.

Ekran

HTC Desire HD 4.3 SLCD 480×800 piksel çözünürlüğünde bir ekrana sahip. Bu, Galaxy S’de ve Nexus S’de bulunan 4 inç Super AMOLED ekrandan daha büyük. Ancak Nexus S’in bir kozu var: ekranı yüzünüzle uyumlu olması için eğimli olarak tasarlanmış. iPhone 4 ise Apple’ın yeni Retina Display’ı ile 940×640 gibi yüksek bir çözünürlüğe sahip.

Depolama

iPhone 16GB ve 32GB kapasiteli alternatiflere sahipken, Galaxy S’de ise 8GB veya 16GB modelleri arasında seçim yapmak mümkün. Desire HD ise pek de fazla olmayan 1.5GB’lık bir depolama alanına sahip. Desire HD ve Galaxy S’in depolama alanı, Micro SD slotları sayesinde 32GB’a kadar yükseltilebiliyor. Nexus S ise 16GB depolama alanıyla geliyor.

Bellek

Desire HD 768MB dahili bellekle gelirken, Galaxy S ve iPhone 4 568MB belleğe sahipler. Nexus S’in belleği ise 512MB.

Kamera

iPhone 4, Google Nexus S ve Samsung Galaxy S 5MP’lik kameraya sahipler. Ancak HTC Desire HD’nin 8MP’lık kamerası diğerlerini oldukça geride bırakıyor.

Bağlanabilirlik

Dört telefonda da 3G/HSDPA destekleniyor. Wi-Fi (802.11n’e kadar) ve Bluetooth 2.1 desteği de mevcut. Desire HD, Nexus S ve Galaxy S Micro USB bağlantılarına sahipken iPhone 4, Apple’ın 32-pin dock bağlayıcısını kulanıyor. Google Nexus ise ek olarak dokunmalı ödemelerde kullanılan NFC (yakın alan iletişimi) çipine sahip.

Başka neler var?

Telefonların tümünde 3.5mm ses girişi mevcut. Desire HD ve Galaxy S FM radyosu çalabiliyor. Tüm telefonlarda GPS, yakınlık sensörü, pusula, ivmeölçer ve ortam ışığı sensörü var. Telefonların tümü modem olarak çalışabiliyor, Desire HD ise Android 2.2 sayesinde Wi-Fi hotspot görevini görebiliyor.

Ölçüler ve ağırlık

Samsung Galaxy S, 122x64mm boyunda, 1cm kalınlığında ve 119 gram ile en hafif telefon. Desire HD ise 123x68mm ölçülerinde ve 11.8mm kalınlığında, 164 gram ağırlığında. iPhone 115.59mm ölçülerinde ve 137 gram ağırlığında. Nexus S ise 124x63mm ölçülerinde 11mm kalınlığında ve 129 gram ağırılığında.

Konuşma ve bekleme süreleri

HTC Desire HD, 320 dakika konuşma süresine ve 490 saat bekleme süresine sahip,

iPhone 4, 420 dakika konuşma süresine ve 300 saat bekleme süresine sahip,

Samsung Galaxy S, 390 dakika konuşma süresine ve 576 saat bekleme süresine sahip,

Google Nexus S ise 360 dakika konuşma süresine ve 428 saat’e kadar bekleme süresine sahip…

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir