Petrol 56 doların üzerinde

Petrol 56 doların üzerinde

Brent petrolün varil fiyatı, ABD`de dün açıklanan petrol stok verilerinin ardından 56 dolar civarında yatay seyir izliyor.

Brent petrolün varil fiyatı, ABDde dün açıklanan petrol stok verilerinin ardından 56 dolar civarında yatay seyir izliyor.

Brent petrolün varil fiyatı dün 56,23 dolardan güne başlarken gün içinde en yüksek 57,23 doları gördü.

Bu sabah güne 56,37 dolarla başlayan Brent petrol, saat 10.05 itibarıyla yüzde 0,05 değer kaybederek 56,34 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün varil fiyatı da yüzde 0,17 değer kaybederek 54, 26 dolardan alıcı buldu.

Küresel petrol fiyatlarında dün ABD Enerji Enformasyon İdaresinin (EIA) açıkladığı stok verileri etkili oldu. EIAya göre, ülkede ticari ham petrol stokları, geçen hafta bir önceki haftaya göre yaklaşık 600 bin varil artarak beklentilerin altında kaldı. Toplam stoklar 518,7 milyon varile ulaştı. Piyasa beklentisi, stokların 3,5 milyon varil yükselmesi yönündeydi. Bir önceki hafta ham petrol stokları 9,5 milyon varil artış göstermişti.

Bugün yeni veri bakımından zayıf olan küresel piyasalarda, ABD ocak ayı yeni konut satışları ve Michigan Üniversitesi şubat ayı tüketici güven endeksi rakamlarının petrol fiyatları üzerindeki dolaylı etkileri izlenecek.

Bugün ayrıca Baker Hughes tarafından ABD petrol kuyu sayısının açıklanması bekleniyor. Baker Hughes geçen hafta ABDde 6 yeni kuyu açıldığını duyurmuştu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü üyelerinin, üretimi kısma kararına büyük ölçüde sadık kalmaları ve bu hafta ABDden gelen stok verileri, petrol fiyatlarını yukarı yönde etkiledi.

Uzmanlar, Brent petrolün varil fiyatında 56,20-55,60 dolar aralığının destek, 57,30-57,70 dolar bandının ise direnç konumuna geldiğini belirtiyor.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir