Sırbistan Binbir Geceye tutuldu

Sırbistan Binbir Geceye tutuldu

Kanal D’de yayınlandığı dönemde Türk izleyicisini ekrana bağlayan Binbir Gece, Sırbistan’ı da büyüledi. Sırpça altyazılı yayınlanan dizinin izleyici sayısı 1 milyonu aştı

Sırbistan’da Sırpça altyazılı yayınlanan Türk dizisi “Binbir Gece”, reytinglerde en üst sıralardan inmiyor. 1 milyon 300 bin kişiyi ekrana kilitleyen dizinin, Türkiye’ye ilgiyi de artırdığı belirtiliyor.
Sırbistan’da 52. bölümü yayınlanan dizi, FOX TV’de hafta içi her gün saat 20.00’de izleyiciyle buluşuyor, hafta sonu da tekrar bölümleri yayınlanıyor. Binbir Gece’nin yayınlandığı saatte FOX TV reytinglerde açık arayla en çok izlenen kanal oluyor.

Maça rağmen tercih ettiler
FOX TV’den bir yetkili, “Dizi saatinde, televizyonumuz 1 milyon 300 bin kişi tarafından izleniyor. Dizinin büyük bir hayran kitlesi var” derken, dizinin 2010 Dünya Kupası sırasında bazı maçlara tercih edildiğini de vurguladı. FOX TV, dizinin başrol oyuncuları Bergüzar Korel ve Halit Ergenç ile İstanbul’da yapılan bir röportajdan beş dakikalık bölümleri de her gün dizi başlamadan önce yayınlıyor. Diziyi ailesiyle izleyen Yenipazar kentinden Boşnak kökenli Muradiya Nokiç, Sırplar’ın Türkiye hakkındaki bazı düşüncelerinin Binbir Gece ile değiştiğini söyledi.

Türkiye’ye ilgiyi artırdı
Nokiç, 1980’li yıllardaki Türk yapımı filmlerde hep zor durumdaki ailelerin hayatlarını izlediklerini belirterek, “Ancak, Binbir Gece’deki karakterler eğitimli ve işlerinde başarılı. Dizide gösterilen mekânlar, belki de dünyanın en güzel yerleridir. Bu dizi sayesinde burada yaşayan Boşnaklar olarak Türkiye’yle daha fazla gurur duyuyoruz. Sırp komşularımız da Türkiye’ye olan hayranlıklarını bizimle paylaşıyor” diye konuştu.
Nokiç, Binbir Gece sayesinde bu yaz tatil için Türkiye’yi seçenlerin sayısının artacağına inandığını da söyledi.

Şehrazat ve Onur isimleri popüler oldu
Sırbistan’da dizi için facebook’ta da sayfa açıldı. İzleyicilerin, dizideki gelişmelerle ilgili görüşlerini Sırpça paylaştığı sayfaya 30 binden fazla kişi üye oldu. Sırp hayranların bir kısmı facebook profillerine, Korel ve Ergenç’in canlandırdıkları “Şehrazat” ve “Onur” isimlerini veriyor. Dizinin hayranları yorumlarında Korel ve Ergenç’in özel yaşamlarıyla da yakından ilgilendiklerini belirtiyor. Dizi hayranları, Türkçe bilememekten de şikâyet ediyor. Belgrad’daki Türkçe Eğitim Merkezi’ne de Sırp gençler son dönemde yoğun ilgi gösteriyor. Dizisinin müzikleri de cep telefonu melodileri arasında popüler.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir