Boyun ağrılarının nedenleri

Boyun ağrılarının nedeni genelde fıtık zannedilir. Ancak fıtık, bu ağrıların sadece yüzde 10-20 kadarından sorumlu

Dr.Eser Alptekin

dreseralptekin@gmail.com

Boynumuzu ayakta tutan yedi omur kemiği arasında disk adlı kıkırdaklar var. Bu disklerin içindeki jölemsi sıvının omuriliğe veya sinirlere doğru taşması, boyun fıtığına neden olur. Ani hareketler, trafik kazalarında boynun gidip gelmesi, kaslara aşırı yüklenme, bilinçsiz spor, bilgisayar başında uzun süre kalma, hareketsiz yaşam hastalığın nedenleri arasında.

Boyun ağrısıyla birlikte ya da tek başına kol ağrısı olabilir. Hastanın elinde, sinirdeki baskıya bağlı olarak kas gücü kayıplarına rastlanır. Tutma yeteneği azalır. Örneğin elindeki kalemi tutamaz. Kürek kemiğinin alt hizasında, önde göğüse vuran ağrılar oluşabilir. Bu nedenle de hasta, kalp sorunu olduğunu düşünür. Ayrıca boyun fıtığı ilerlediğinde hastanın kolunda incelmeler meydana gelir.

Aslında boyun fıtıkları sanıldığı gibi boyun ağrılarının en sık nedeni değil. Boyun bölgesindeki ağrıların yüzde 10-20 kadarı boyun fıtığı kaynaklı. Eğer hastada ağrı, boyundan kola vuruyorsa, kas gücünde kayıplar başlamış, parmaklarında uyuşukluk varsa kesinlikle boyun fıtığıdır.

Romatizmal hastalıklar da etki eder

Boyun ağrılarında akciğer tümörleri etkili olabilir. Bu nedenle hasta, boyun ve omuz ağrısıyla geldiğinde bir akciğer grafisinin çekilmesi lazım. Yemek borusu iltihapları ve mide rahatsızlıkları da boyun ağrısı yapar.

El uyuşmaları bilekteki bir dokunun kalınlaşmasına bağlı bir sorundan da kaynaklanabilir. Boyun ve omurların bambu kamışı şeklini alması, hareket kabiliyetinde azalma gibi belirtiler varsa bu şikayetlerin kaynağında muhtemelen bir romatizmal hastalık etkilidir. Bir de trafik kazalarına bağlı olarak boyun omurlarının üst üste kayması nedeniyle meydana gelen omur kayması ağrıya yol açar.
Fakat en sık karşılaşılan sorun, boynun uygunsuz pozisyonda kullanılmasına bağlı kas tutulmaları. Uzun telefon konuşmaları, eğilerek yapılan ofis işleri, stres ve depresyon bu tip gerilmelere yol açar. Tutulmalar çok sık oluyorsa fıtık gibi daha ciddi sorunlar çıkabilir. Özellikle uzun süre bilgisayar başında kalanlarda bu şikayetler çok.

BOYUN DÜZLEŞMESi

Boyun kaslarının spazmına bağlı oluşan bir pozisyondur. Altındaki nedenin tedavi edilmesiyle ortadan kalkar. Cerrahi en son çözümdür. Çünkü yaptırdığınız fizik tedaviden sonra, “Pişman oldum” deme hakkına sahipsiniz ama cerrahide bu şansınız yok.

Peki boynumuzun düzleşmemesi için neler yapmalıyız?

* Stresten uzak durun.
* Sevdiğiniz işi yapın.
* Kendinize vakit ayırın.
* Ağır kaldırmayın, klima önünde durmayın.
* Islak saçla dışarı çıkmayın.
* kaslarınızı güçlendiren egzersizler yapın.
* Düzgün pozisyonda oturun.
* Bilgisayar başında uzun süre kalmamaya özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm hakları saklıdır © 2018 sesli sohbet YüreğininSesi Arkadaşlık Sitesi