Ana sayfa Genel Haberler Brent petrolün fiyatı 76 doları aştı

Brent petrolün fiyatı 76 doları aştı

0
0

Brent petrolün fiyatı 76 doları aştı Londra Brent türü ham petrolün varil fiyatı, ABDnin İran nükleer anlaşmasından çekilmesi ihtimaliyle bugün 76 doları aştı.

Dünya genelinde en yaygın kullanılan Londra Brent türü ham petrolün varil fiyatı bugün TSİ 19.00da 76,33 dolara kadar tırmandı.

ABDnin Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı da bugün aynı saatte 70,81 dolara kadar yükseldi.

Böylece, her iki petrol türünün fiyatı Kasım 2014ten bu yana en yüksek seviyelerinden işlem gördü.

Söz konusu saatte, Brent petrolün günlük kazancı yüzde 1,9 olurken, WTI petrolün günlük kazancı ise yüzde 1,4 oldu.

TRUMPIN AÇIKLAMASININ ARDINDAN FİYATLAR DÜŞTÜ

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trumpın açıklamasının ardından petrol fiyatları düşüş gösterse de günlük kazançlarını korudu.

En geç cumartesi gününe kadar İran nükleer anlaşmasıyla ilgili kararını açıklaması beklenen Trump, bugün kendi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, nükleer anlaşmayla ilgili kararını yarın yerel saatle 14.00te (TSİ 21.00de) açıklayacağını duyurdu.

Trumpın paylaşımının ardından Londra Brent türü ham petrolün varil fiyatı TSİ 23.00te 75,35 dolara, WTI tipi ham petrolün varil fiyatı da 69,84 dolara geriledi.

Uzmanlar, Temmuz 2015te yapılan İran nükleer anlaşmasından ABDnin çekilmesi durumunda, Washingtonın Tahrana yeniden yaptırımlar getirebileceğine dikkati çekerek, İranın petrol üretiminin ve ihracatının olumsuz etkileneceğini vurguladı.