Bu Dizinin Senaryosu TRT Genel Müdürünü de Tutuklatır mı?

Yeni Türkiyedeki hukuk garabetleri herkesin malumu. İnsanların dizi senaryosundan hapis yattığı bir ülkede geçtiğimiz günlerde davalık bir olay yaşandı.

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Milat dizisinin 29 Mayıs Cuma günü izleyiciyle buluşan 8. bölümündeki bazı diyaloglar Allah göstermesin- dizinin senarist, yönetmen, yönetmen yardımcısı ve stajiyerlerini tutuklatabilir! Hatta kanalın genel müdürü bile bu yüzden hapislerde yatabilir! Nasıl olur demeyin, örneği var.

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, üç yıl önce yayından kalkmış bir dizi senaryosu yüzünden 7 aydır tutuklu.


Zamanın haberine göre, Milat dizisindeki davalık diyaloglara dönersek, M. Nedim Hazar geçtiğimiz perşembe günü Zamandaki köşesinde konuya dikkat çekti.

Başrollerini Ufuk Bayraktar ve Burcu Karanın paylaştığı Milat dizisinin 7 Haziran genel seçiminden bir hafta önce yayınlanan bölümünde karakterlerden biri diğerine “5 Haziran sabahı 5 tane bomba patlatacaksın.” diyor. Daha sonra patlatılması istenilen bombaların sosyal medya üzerinden yayınlanacak kasetler olduğu anlatılıyor. Bomba talimatını veren kişi, uyarmayı da ihmal etmiyor: “Seçimlerin kaderi sana bağlı.” Buraya kadar bir sorun yok. Ancak gerçek dünyaya geldiğimizde, 5 Haziran Cuma günü Diyarbakırdaki HDP mitinginde art arda iki bomba patladı; üç vatandaşımız hayatını kaybetti, 150den fazla kişi yaralandı. Mahkeme tarafından gizlilik kararı getirilen patlamanın failleri ise hâlâ meçhul.

Oyuncu kadrosu ve hikâyesinden ziyade, başta logosu olmak üzere “Bu dizi MİTin dizisi mi?” sorusunu akıllara getiren ve “Yeni Türkiyenin derin macerası” sloganıyla yola çıkan Milat dizisinde geçen bir diyaloğun bir hafta sonra gerçekleşmesi elbette üzücü bir tesadüf. Fakat dizi senaryosundan insanların tutuklandığı ve aylardır hapiste olduğu düşünülürse insan şunu sormadan edemiyor: Acaba TRT Genel Müdürü Şenol Göka da Hidayet Karaca gibi tutuklanır mı?! Sakın bir savcı çıkıp da TRT Genel Müdürü ve dizi ekibi hakkında örgüt davası açmasın!..

Hidayet Karaca senaryodan 7 aydır hapiste

Yedi aydır Silivri Cezaevinde tutsak bulunan Samanyolu Yayın Grup Başkanı Hidayet Karaca, 14 Aralık 2014te yapılan Özgür Basına Darbe Operasyonunda gözaltına alındı.

Üç yıl önce sona eren Tek Türkiye dizisinin bir sahnesinde geçen diyaloglardan dolayı terör örgütü kurmak ve yönetmek suçlamasıyla 19 Aralık 2014te tutuklandı. 9 Nisan 2009da yayınlanan Tek Türkiye dizisinin 64. bölümündeki karanlık kurul sahnelerinde geçen diyaloglarda hayali örgütten bahsedildiği varsayılarak dizinin yönetmen ve senaristleri de gözaltına alınmıştı.

Tarih: 15 Haziran 2015 — 00:58

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2008-2018 Tüm Hakları Saklıdır. YüreğininSesi.CoM görüntülü sesli chat kameralı sesli sohbet sitesi