Bu enteresan bisiklet dünya hız rekoru kırdı

Yalnızca kas gücünden yararlanan bir araç kaç kilometre hıza ulaşabilir? Kanadalı bir mühendislik firmasının bu enteresan bisikleti saatte tam 144.17 kilometre hıza ulaşarak dünya hız rekoru kırdı.

Kanadalı mühendislik firması AeroVelonun yukarıda görmüş olduğunuz bu enteresan bisikleti dünya hız rekoru kırdı. ABDnin Nevada eyaletinde gerçekleştirilen bir yarışma sırasında saatte tam 144.17 kilometre hıza ulaşan firmanın kurucu ortağı Todd Reichert, yalnızca insan gücü kullanılarak ulaşılan en yüksek hız rekorunun sahibi oldu.

AeroVelo, Eta(mühendislikte verimlilik anlamına gelen Yunan sembolü) ismini verdiği bisikletin verimliliğini artırabilmek için hafif malzelemelerden oluşan bir gövde, aerodinamik karbon fiber kaplamalar ve sürücünün yatarak rahat bir şekilde sürebileceği ergonomik bir koltuk tasarımından yararlanmış. Dış kaplamasıyla beraber bir mermi şeklini alan Etanın içerisindeki sürücünün etrafını görebilmesi için bisiklete yerleştirilmiş kamera sistemleri kullanılıyor.

İnsan gücü kullanılarak ulaşılan en yüksek hız rekorunun bir önceki sahibi de aslında yine Etayı kullanan Todd Reicherttı. Reichert ve Eta geçtiğimiz yıl yine aynı yarışmada saatte 139.42 kilometre hıza ulaşarak rekorun sahibi olmuştu. Yani AeroVelo kendi rekorunu yaklaşık 4.8 kilometreyle geliştirmiş oldu.

AeroVelonun bir önceki rekor sonrasında hazırladığı video:

Updated: 26 Eylül 2016 — 18:21

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm hakları saklıdır © 2018 sesli sohbet Seviyeli Sesli Kameralı Chat Sitesi