Bu kelimeleri Google’da arayamayacaksınız

Googleda en çok aranan kelimeleri yasaklatmak için düğmeye bastılar.

2010 yılının başlarında, Fransız müzik endüstrisinin önemli isimlerinden SNEP Googlea, aramalarda yapılan otomatik tamamlama sonuçları hakkında bir dava açmıştı ve aradan geçen iki yılın ardından SNEP yine benzeri bir sebepten dolayı Googlea dava açmış durumda.

SNEP tarafından açılan davanın ana sebebi, arama motoruna yazılan sonuçların sonuna otomatik olarak torrent, RapidSahre ve Megaupload gibi sonuçlar eklemesi. Bu sayede insanları kopya yazılımlara çok daha hızlı yönlendirildiğini iddia eden SNEP, bu üç ismin arama motorundan kaldırılması hakkında dava açmış ama iki farklı mahkeme tarafından da Google haklı bulunmuştu.

Nitekim SNEP aldığı cevaplarla yetinmemiş olacak ki geçen hafta davayı yargıtaya taşıdı. Yargıtaydan çıkan ilk sonuçsa Googleın bahsi geçen konular hakkında herhangi bir sorumluluğu olmadığı ama Fransızların üzerinde durduğu kelimelerin kamuya açık kullanımda daha zor ulaşılması gerektiğine karar verdi.

chip.com.trnin haberine göre yargıtay tarafından verilen bu kararsa, nihai sonucuna ulaşmak için Temyiz mahkemesinden cevap bekliyor. Google içinse Fransızlarla mücadele etmek bir iş haline geldi. Firma bundan bir yıl önce alınan bir kararla mahremiyet içeren sonuçlar konusunda büyük bir değişik yapıp, arama motorunda bulunması olası olan özel bilgileri otomatik tamamla sisteminden çıkarmıştı.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir