Bu liseden mezun olana 2 bin doların üzerinde maaş 2018

Bu liseden mezun olana 2 bin doların üzerinde maaş 2018 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kararı ile Türkiyede üç meslek lisesinde değirmencilik alanının açılacak olması, on yılda 10 bin teknik personele ihtiyaç duyan sektör temsilcilerinin yüzünü güldürdü. DESMÜD Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, Liseden mezun olacak öğrencilerimiz, kendilerini ne kadar geliştirirse hatta yurt dışında fabrika montajları yapabilecek düzeye gelirlerse 2 bin doların üzerinde maaş alabilecekler dedi.

Değirmen ve Sektör Makinaları Üreticileri Derneği (DESMÜD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, AA muhabirine, MEB ile imzaladıkları ve mesleki eğitimde makine teknolojisi alanı altında ilk kez değirmencilik dalı açılmasını öngören protokole ilişkin açıklamalarda bulundu. Tahıl, bakliyat, yem ve kahve gibi sektörler için öğütmeyi sağlayan her türlü sanayi makinesinin, değirmen ve sektör makineleri imalatçıları tarafından üretildiğini anlatan Demirtaşoğlu, endüstri 4.0 ile uyumlu sektörün Türkiyenin sanayi makineleri üretiminde ilk sıralarda yer aldığını söyledi.

Türkiyede değirmen ve sektör makineleri imalatçılarının, üretimlerinin yüzde 95ini ihraç eden tek sektör olduğunu belirten Demirtaşoğlu, bu alanda geçen yıl 1,35 milyar dolarlık ihracatın gerçekleştirildiğini belirterek, Sektör geçen yıl yüzde 34 büyüdü. Türkiyenin hedefleri ile uyumlu şekilde ihracatımızı 2023te 7 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. diye konuştu. Makine sanayicilerinin 160tan fazla ülkeye ihracat yaptıklarına işaret eden Demirtaşoğlu, Dolayısıyla Türkiye, tüm dünya ülkelerinin sanayi makinesi ihtiyacını karşılayan bir üretim noktası. dedi.

ÖĞRENCİLERİN TAMAMINA İŞ GARANTİSİ VERİLECEK

Demirtaşoğlu, sektörün eleman ihtiyacını karşılayabilmek için Milli Eğitim Bakanlığına yaptıkları başvuruların olumlu sonuçlanmasıyla DESMÜD ile Bakanlık arasında iş birliği protokolü imzalandığını hatırlattı. Protokol ile Konya, Gaziantep ve Çorumda belirlenecek meslek liselerinde değirmencilik alanında eğitimlerin başlatılacağını dile getiren Demirtaşoğlu, DESMÜD olarak, bu okullarda atölye ve laboratuvarlar oluşturacaklarını ve öğretmenlerin işbaşı ve hizmet içi eğitimlerini üstleneceklerini ayrıca Ankarada Mükemmeliyet Merkezi kuracaklarını de kaydetti.

Mezuniyetleri sonrası öğrencilerin tamamına iş garantisi vereceklerine değinen Zeki Demirtaşoğlu, şöyle konuştu:

Sektörde şu an 35 bin dolayında çalışanımız var. Biz şu anda değirmencilik sektörü için makine üretiminde yeterli teknik personel bulmada büyük sıkıntı yaşıyoruz. Meslek yüksekokullarında Türkiyede üretiminin neredeyse yüzde 95ini ihracat yapan bir sektöre eleman yetiştirecek bir alan da bulunmuyor. Üretimlerimiz için sektörün asgari yıllık 1000 kişilik eleman ihtiyacı bulunuyor. MEB ile ortak yapacağımız eğitimler ile gelecek 10 yılda 10 bin teknik eleman yetiştirmeyi hedefliyoruz.

ÖĞRENCİLERE BURS

Sektörde teknik personel maaşlarının 3-10 bin lira arasında değiştiğini aktaran Demirtaşoğlu, Bu alanda liseden mezun olacak öğrencilerimiz, kendilerini ne kadar geliştirirse hatta yurt dışında fabrika montajları yapabilecek düzeye gelirlerse 2 bin doların üzerinde maaş alabilecekler. Bu nedenle öğrencilerimizi, MEB ile hazırlayacağımız müfredat sayesinde eğiteceğiz. Öğrenciler, beceri eğitimlerini fabrikalarımızda yapacaklar. Bizden aylık burs alacaklar. Okulu bitirdiklerinde de fabrikalarda işleri hazır bir şekilde onları bekliyor olacak. şeklinde konuştu. Demirtaşoğlu, değirmencilik sektörünün dünyada son teknolojiyi uygulayan Türkiyedeki nadir sektörlerden biri olduğuna dikkati çekti. Sektörün başka pek çok sektörü içinde barındırdığını ve robotik teknolojilerin tamamını kullandığını anlattı. Değirmencilik alanından mezun olacak öğrencilerin sadece sektörde değil, tüm makine sektöründe de kolaylıkla iş bulacak donanıma sahip olacağını sözlerine ekledi.

Add your comment

Your email address will not be published.