Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Deprem Araştırma Enstitüsünde yapılacak olan deprem toplantısı öncesi açıklama yaparak, Çanakkale depremlerinin 15 gün daha devam edebileceğini söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü, depremin konuşulacağı toplantıya ev sahipliği yaptı. İstanbul Valiliği, afad ve Kandilli Rasathanesinden yetkililerin katılacağı toplantıda, 6 Şubatta başlayan Çanakkale depremleri ve olası Marmara depremi ele alındı.

AZALARAK DEVAM EDİYOR
Toplantı öncesinde Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, kameraların karşısına geçerek basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çanakkalede devam eden depremlerin 15 gün daha devam edebileceğini açıklayan Özener konuşmasında şu ifadelere yer verdi;
6 Şubatta başlayan deprem etkinliği sürmekte. İlk gözlemlerimizde de bu deprem etkinliğinin bir hafta 15 gün hatta daha uzun sürebileceğini söylemiştik. Deprem etkinliği büyüklükleri azalarak devam etmekte. 1 hafta 15 gün daha devam edebilir. Bu raporları web sitesinde sürekli güncellenmiş halde izleyebilirsiniz.

KÜÇÜK DEPREMLER BÜYÜK DEPREMİ ENGELLEMEZ
Özener ayrıca küçük depremlerin büyük depremleri önleyeceği hakkındaki söylentilere de açıklık getirdi. Bunun bilimsel olarak mümkün olmadığını kaydeden Özener, Çanakkaledeki depremlerle, İstanbulda beklediğimiz depremlerin birbiriyle alakası olmadığını söylemiştik. Küçük depremlerin olası büyük depremi engellediği bilimsel olarak mantıklı gelmiyor. Marmara Denizinde olacak, İstanbulu etkileyecek bir deprem beklentisi şüphe götürmez bir gerçek. Ama bunun zamanını verme şansımız yok dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsünde, deprem konulu toplantıya Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, İstanbul Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, AFAD yetkilileri ve öğretim görevlileri katıldı.

Benzer Konular

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz