Çaya Düşen Üniversiteli Kız Ölümle Pençeleşti

Çoruhrinin kolu olan Tortum Çayında, Büyük Bayanlar R4 Rafting Türkiye Şampiyonasında yarışan Erzurum ekibinden 25 yaşındaki Nihan Karabulut, botta dengesini kaybedince azgın suya düştü.

Can yeleği giyili olan, Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi Karabulut, yaklaşık 400 metre kadar sürüklendikten sonra, kurtarma ekiplerinin attığı halata tutunarak kıyıya çıkmayı başardı. Sağlık ekibinin müdahalesiyle yuttuğu su çıkarılan Karabulut, bir süre dinlendikten sonra kendine geldi.

Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu tarafından düzenlenen Büyük Bayanlar R4 Rafting Türkiye Şampiyonasının ilk günü, Tortum ile Uzundere ilçeleri arasında bulunan Tortum Çayında başladı. İki gün sürecek şampiyonaya İstanbul, Erzurum, Erzincan, Malatya, Sivas, Artvin, Rize ve Tunceliden 80 sporcu katıldı. Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), Uzundere Kaymakamlığı ve Belediyesinin desteklediği şampiyonanın bayanlar kategorisinde yaşanan kaza yürekleri ağza getirdi.

Çavuşun Yerinden botları ile suya giren dört kişilik Erzurum takımı, yarışmaya iyi başladı. Ancak, arkadaşlarıyla birlikte kürek çeken Nihan Karabulut, arka bölümünde oturduğu botta bir anda dengesini kaybederek suya düştü. Tortum Çayının azgın sularında bata çıka sürüklenen Karabulut, bota çıkmaya çalışsa da başarılı olamadı. Akıntıya kapılan Nihan Karabulut, yaklaşık 400 metre sürüklendi. Şans eseri kayalara çarpmadan ilerleyen Karabulut, kurtarma ekiplerinin attığı halatı yakalayarak güçlükle kıyıya çıktı.

Ölümden dönen Karabuluta sağlık görevlileri ilk müdahaleyi yaptı. Sağlık ekibinin müdahalesiyle yuttuğu su çıkarılan Nihan Karabulut, ambulansa alınarak müdahale edildi.

Bir süre dinlendikten sonra kendine gelen Karabulut, Rafting yarışlarına Erzurumdan katılıyorum. Botta kürek çekerken dengemi kaybettim ve suya düştüm. Bireysel bir hataydı. Üzerimizde can yeleğimiz vardı. Batıp çıkarken çok su yuttum. Yüzmeyi bildiğim için kayalara çarpmadım. Bir ara ümidimi kaybetmiştim ama atılan halata sıkıca sarılınca yaşama döndüm diye konuştu.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir