Cinsel yolla bulaşan hastalık kadınları kısır bırakıyor

Cinsel yolla bulaşan ve antibiyotiklere karşı dirençli bir hale gelmesiyle yayılan Mycoplasma genitalium (MG) isimli hastalığa karşı uyarılarda bulunan uzmanlar, hastalığın bilinmeyen etkilerini anlattı. İşte dikkat etmeniz gereken o detaylar

Çoğunlukla herhangi bir belirti vermeden ortaya çıkan Mycoplasma genitalium (MG) isimli hastalık cinsel yolla bulaşan ve yayılan hastalıklar arasında yer alıyor. Kadınların üreme fonksiyonları üzerinde negatif etkilere yol açan hastalığın etkileri neler, gelin birlikte göz atalım.

Mycoplasma genitalium (MG) nedir?

Mycoplasma genitalium (MG) isimli bakteri genellikle belirti vermeden ortaya çıkan ve cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Antibiyotik ile tedavi edilebilen hastalığın son zamanlarda antibiyotiğe karşı direnç gösterdiği de ortaya çıktı.

Kısırlığa neden oluyor

Kadınların üreme organlarında iltihaba neden olan hastalık acı, ateş ve kanama gibi belirtilere sahip. Zaman içinde antibiyotiklere karşı geliştirilen direnç ile birlikte kadınlarda kısırlığa da neden olduğu tespit edilen bakteriden korunabilmek için prezervartif kullanımı büyük bir önem taşıyor.

Erkeklerde itihaba neden oluyor

Cinsel yolla bulaşan Mycoplasma genitalium (MG) isimli bakteri erkeklerde de çeşitli yan etkilere neden olabiliyor. Erkeklerde iltihap,akıntı ve idrar yaparken acıya neden olan hastalığa karşı yapılacak en iyi şey korunmasız cinsel ilişkiden uzak durmak.

‘’Yanınızda prezervatif taşıyın’’

BASHH üyesi cinsellik danışmanı Dr. Peter Greenhouse bulaşıcı bu bakteri ile ilgili olarak, ‘’ Yazın tatile giderken çantanıza bir paket prezervatif atmak ve gerektiğinde kullanmak için bir nedeniniz daha var’’ önerisinde bulunuyor.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir