Çocuklukta Şiddet Çabuk Yaşlandırıyor

Çocukluk çağında uygulanan fiziksel ve ruhsal şiddet vücudun yaşlanma sürecini hızlandırıyor.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, çocukluk çağında uygulanan fiziksel ve ruhsal şiddet vücudun yaşlanma sürecini hızlandırıyor.

Biological Psychiatry dergisinde yayınlanan çalışmada, Brown Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, kromozomların ucunu işgal eden, özellikleri olan yapılar, yani telomerler üzerine odaklandı. Çocukken kötü muamele gördükleri belirtilen 31 kişinin telomerlerinin yaşam sürelerinin daha hızlı kısaldığını ve hücrelerin yaşlanma sürecinin hızlandığını buldular. Her seferinde bir hücre bölünüyor, onun telomeri kısalıyor ve hücre ölüme daha yatkın hale geliyor.

Önceki araştırma, telomerlerin radyasyon ve sigara dumanı gibi toksinlere maruz kaldığında hızlı bir şekilde kısaldığını göstermişti. Psikiyatrik problemler ile stresin de buna benzer etkisi olduğu biliniyor. Son zamanlarda yapılan çalışmalar da, hayatın erken döneminde görülen psikolojik travmaların gelecekte benzer problemleri biriktirebileceğini iddia ediyor.

Bu çalışma için, bilimadamları 22 kadın ile 9 erkeği incelediler. Bazı kişiler mutlu bir çocukluk geçirirken, diğerlerinin duygusal ve fiziksel kötü muameleye maruz kaldığı ve çocukluk çağında ihmal edildiği rapor edildi.

Uzmanlar, çalışmanın daha geniş ölçekli olarak yenilenmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundular.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir