Teknoloji

DDR5 fiyatları düşüyor ancak istenen seviyede değil

DDR5 fiyatları düşüyor ancak istenen seviyede değil Henüz masa üstü tarafında DDR5 standardını destekleyen işlemciler yaygın değil. Bu nedenle üretimi de düşük tutulan DDR5 belleklerin ortalama fiyatları halen erişilebilir değil.

Taşınabilir cihaz tarafında DDR5 bellekler uzun bir süredir kullanımda olsa da masa üstü sistemlerde aynı şey söz konusu değil. DDR5 destekli ilk işlemciler yavaş bir tempoda piyasaya çıkıyor ve haliyle talep oldukça az. Bu da fiyatları etkiliyor.

DDR5 fiyatları düşüyor
Trend Force tarafından yapılan araştırmaya göre gelecek yılın ilk çeyreğinde DDR5 bellek fiyatlarında yüzde 3-8 aralığında bir düşüş bekleniyor. Gerek talebin az olması, gerek dönemsel üretim optimizasyonları gibi sebepler düşüşte etken.

Bununla birlikte ortalama fiyatların halen son kullanıcı için yüksek seviyelerde. Zaten piyasada yeterli işlemci olmadığı için yeni toplama sistemlerde kullanıcılar DDR4 ana kart tercih ediyor. Yani DDR5 destekli AMD ve Intel işlemcilerin biraz daha yaygınlaşması gerekiyor. Beklentiler 2023 yılından sonra DDR5 belleklerin yaygınlaşacağı yönünde.

Sunucu tarafında ise yüzde 8-10 arasında fiyatların düşmesi bekleniyor. Burada talebin biraz daha artacağı tahmin edildiğinden üreticiler bant hacimlerini yükseltmeye başladı. Diğer taraftan DDR4 belleklerde de yüzde 5-10 civarında bir fiyat düşüşü yaşanacak.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir