Ana Sayfa Genel Haberler DGS sonuçları hangi tarihte açıklanacak? (DGS 2018)

DGS sonuçları hangi tarihte açıklanacak? (DGS 2018)

0
0

DGS sınav sonuçları için heyecan dorukta! 21 Temmuzda gerçekleştirilen DGS sonuçları için ÖSYM tarafından beklenen açıklama geldi. DGS sonuçları 16 Ağustosta adaylara duyurulacak.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sınavının 21 Temmuz tarihinde gerçekleştirilmesinin ardından sınav soru ve cevapları ÖSYMnin resmi sitesi üzerinden erişime açıldı. DGS sınav sonuçlarını merak içinde bekleyen adaylar için sevindiren haber ÖSYMden geldi. DGS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu.

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

21 Temmuz 2018 tarihinde yapılan Dikey Geçiş Sınavı(DGS) sonuçları 16 Ağustos 2018 tarihinde “https://sonuc.osym.gov.tr” adresi üzerinden adayların erişimine açılacak.

DGS TERCİH İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYMnin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYMnin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

DGS PUAN HESAPLANMASI

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-Ada yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz